הרה"צ ר' אליעזר שלמה שיק (לרפו"ש) זצ"ל

היימיש, לאקאל, און איבער דער וועלט
פארשפארט
[NAMELESS]

שליחה דורך [NAMELESS] »

איך זעה יעצט אז דער יונגסטער זון ווערט נשיא החינוך, און רב און יבניאל, ווייסט איינער וואס דער עלטערער זאגט דערצו?
באניצער אוואטאר
הדד בן בדד
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: פרייטאג מערץ 02, 2012 1:57 pm
האט שוין געלייקט: 684 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1083 מאל

שליחה דורך הדד בן בדד »

עזריאל האט געשריבן:איך זעה יעצט אז דער יונגסטער זון ווערט נשיא החינוך, און רב און יבניאל, ווייסט איינער וואס דער עלטערער זאגט דערצו?

ווי האסטו געזעהן די נייעס. איך בין נייגעריג. דער עלטערער זוהן?...
[NAMELESS]

שליחה דורך [NAMELESS] »

ליין דורך די אינטערוויו אויף ברסלב סיטי מיטן יונגסטן זון
באניצער אוואטאר
smart
ידיד ותיק
ידיד ותיק
זיך רעגיסטרירט: זונטאג מאי 06, 2012 3:38 pm
האט שוין געלייקט: 325 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 154 מאל
קאנטאקט:

שליחה דורך smart »

וואס איז פשט פון דעעם?

http://tinypic.com/player.php?v=30w87s7 ... ODMwxs5Bjp

אפשר האט עס שוין איינער צוגעברענגט איך האב עס אבער נישט געזען
א גוטן טאג אייך!
באניצער אוואטאר
איך אויך
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 10, 2012 3:27 pm
האט שוין געלייקט: 8611 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2811 מאל

שליחה דורך איך אויך »

אויב איינער וויל אביסעל ארויסהאבן דעם מהות פון דעם שיק מיט זיינע ספרדישע בעלי זרוע/תשובה זאל ער ליינען די כתבה ,עס האט אזויפיל מיליאנען זאכן ראנג דערמיט אז איך ווייס נישט ווי אנצוהייבן.

נישואי בוסר בקרב חסידי ברסלב במושבה יבנאל הם דבר מקובל ומבורך, למרות שמדובר בעבירה על החוק

החתונה של ח' ושל נ' נערכה כששניהם היו בני 15. השידוך נחתם בסימן טוב ובמזל טוב עוד טרם נולדו. אביה של ח', קיבוצניק שחזר בתשובה, פגש ביבנאל את אביו של נ', גם הוא יוצא קיבוץ שהפך לחסיד ברסלב. השניים מצאו חן איש בעיני רעהו.

"ראיתי לפני חסיד בעל מידות וירא שמים, ורציתי להתקרב אליו", משחזר אביה של ח'. "אמרתי לו: 'אם ייוולד לך בן ולי תיוולד בת, נחתן אותם ונהפוך לקרובי משפחה'. ס' הסכים, תקענו כף, שזה מחייב בדיוק כמו נדר, והלכנו איש לדרכו.

"עברו 16 שנה, ופתאום מגיע אלי הביתה פקס מהצדיק רבי אליעזר שיק, מנהיג חסידי ברסלב ביבנאל", מתרגש אבי החתן, ס'. "בפקס היה כתוב רק משפט אחד:

'הגיע הזמן לקיים את תקיעת הכף, וכמה שיותר מהר'. לא זכרתי במה מדובר בכלל. הרמתי טלפון לצדיק. אמרתי לו: 'מחילה וסליחה, למה רבנו מתכוון?'. והצדיק השיב: 'צריך לחתן את הילדים'. מיד הלכתי לר'. ישבנו ליד השולחן, סגרנו קצוות, הודענו לילדים, עשינו חתונה וישתבח שמו, זכינו לאושר גדול. ממש סיפורי חסידים".

מה אמרו הילדים?

"לא השמיעו ציוץ. הרי הצדיק החליט", מתפלא ר'. "הבת שלי הסתמכה על אמונת חכמים. היא אמרה: 'אני לא בררנית. מה שהצדיק יקבע, אני אקיים'. גם החתן שלה כבר היה מבוגר ורצה להתחתן. הילדים שלנו גדלים בסביבה טהורה וקדושה, אבל מבחינה פיזיולוגית, אם הם לא צריכים בן זוג בגיל 15 סימן שהם חולים".

התכשיט ברח מהפגישה

גם אחיו הבוגרים של נ', הרביעי מבין 11 ילדים, הוכיחו בריאות טובה מהבחינה הפיזיולוגית. כולם נישאו בגיל צעיר מאוד, בהכוונתו של שיק ובהסכמת ההורים.

"כשבננו הבכור הגיע לפרקו, כלומר לגיל 15 וחצי, קיבלתי טלפון מהצדיק", נזכרת האם. "הוא שמע מהבן שלנו משפט שזעזע אותו מאוד: 'אני לא מבין מה ההורים רוצים מהחיים שלי. בקושי אני מסתדר עם עצמי, אז איך אני אתחתן עכשיו ואהיה אחראי גם על אישה וילדים?'. שמעתי את זה והתחלתי לצחוק. אמרתי לצדיק:
'אני רוצה לשאול את הרבי אם הוא לא מכיר אנשים שאפילו בגיל 30 מפחדים להתחתן. וחוץ מזה, אני מאוד גאה בבן שלי, שבגיל 15 חושב שהוא ילד. זו מעלה גדולה בענווה'".

מה", מסביר האב. "הילד לא רצה להיפגש בכלל. אמר שהוא רוצה להגיע לקבר של רבי נחמן מברסלב ולהתפלל על השידוך שלו. בסוף סיכמנו שרק ההורים של הכלה וההורים של החתן ייכנסו ביחד איתו לפגישה אצל הצדיק.

"ב12- בלילה הגענו לביתו של הצדיק. פתאום, בחוץ, הבן שלי ראה גם את הכלה. הוא הבין שעשינו לו מלכודת, לקח את הרגליים ו ברח משם. אשתי שאלה: 'איפה התכשיט שלנו?', ואמרתי לה, 'אל תדאגי, אני הולך להביא אותו'.

"רדפתי אחריו. מצאתי אותו יושב על המדרכה. אמרתי לו: 'בני היקר, אבא ישאל אותך רק שאלה אחת: איך אתה מכיר אותי, אם הכלה לא תמצא חן בעיניך, אני אכריח אותך להתחתן איתה? אתה הרי יודע שלא. אז ממה אתה מפחד?'. והילד אמר, 'וואללה, אתה צודק'. ואז הוא נפגש עם הכלה, ושעה ורבע אחר כך הוא כבר הסכים להתחתן".

בדקת לאן נעלמו החששות שהיו לו לפני הפגישה?

"לא בדקתי. שמחתי שהם נעלמו".

נראה לך סביר לסמוך על שיקול דעת של ילד בן 15, ועל פגישה אחת קצרה עם הכלה?

"שיקול הדעת של הילד לא מעניין אותי. אני, יש לי את ההוראה והברכה של הצדיק. הפגישה הייתה ביום חמישי. הכלה ספרה שבעה ימים וביום שישי אחרי שבוע הם התחתנו".

השידוך של הבן השני הלך הרבה יותר מהר. "הציעו לו כלה ואני קצת חששתי", משחזרת האם. "היא הייתה בעלת מידות ודרך ארץ, ורק בלב שלי היה טיפטיפה ספק. אבל הצדיק המליץ, ואני סומכת עליו בעיניים עצומות, ולכן הסכמתי לפגישה.

הבחורה הגיעה לכאן. הבן שלנו נפגש איתה, ואחרי 17 דקות, שימי לב, לא 20 דקות, לא חצי ש עה, 17 דקות, הוא יצא מהחדר ואמר לנו: 'אבא, אמא, חבל על הזמן. הבחורה הזאת מוצאת חן בעיני. הקול שלה נעים. אין שום בעיה, אפשר להתחתן'.

"לקחתי אותו הצדה. אמרתי לו: 'אפילו לא עברו 20 דקות'. והילד אמר לנו משהו מדהים: 'ואם אני אדבר איתה שעה וחצי, אני אכיר אותה יותר לעומק?'. שבועיים אחר כך הם היו, ברוך השם, נשואים".

דווקא תשובה כזו צריכה הייתה להדליק אצלכם נורות אזהרה.

"אם הצדיק מברך, הכל מצליח פיקס. אנחנו באים לבקר בבית של הילדים ויש לנו נחת. הכל טהור וקדוש. הילדים מאושרים. אף אחד לא מרים את הקול ואין מריבות.
זו ההוכחה שהברכות של הצדיק מתקיימות תמיד. כשהבן השלישי שלנו התחתן, הצדיק בירך אותו שבגיל 20 הוא כבר יהיה אבא לחמישה ילדים. עכשיו תעשי חישוב באיזה גיל הוא התחתן".

14?

זה קצת חריג אצלנו. הוא התחתן בגיל 15 ונולדו לו תאומים".

גם הוא נפגש עם הכלה שלו פעם אחת בלבד?

"לא מדובר בפגישה פשוטה. מדובר בפגישה ביחידות. בארבע עיניים. אחריה אנחנו שואלים את הילדים אם הכל בסדר. אם הם רוצים עוד פגישה, ניתן עוד פגישה. אפילו עוד שתיים. רק אחרי שהילדים אומרים שהשידוך מתאים להם, אנחנו מתחילים לריב עם ההורים. אנחנו גומרים, בדרך כלל, עם 5,000 שקל לכל צד, ובתשלומים. חמישה צ'קים".

ומזה עושים חתונה?

"מזה עושים חתונה ועוד נשאר עודף לבית. אצלנו מתחתנים בתוך מרתפים, מעל בית הכנסת, בחצר או בגג. אנחנו לא עושים הצגות של עשירים. אם יש לנו כמה גרושים להשקיע, ניתן לילדים ולא לפנטזיה. אצלנו עולה מנה ארבעה דולר. והכל פרש,
טרי. מיטות תמיד קונים חדשות. אבל מקרר משומש וגם תנור ישן ומכונת כביסה".

ובית?

"הבן הגדול שלי חי בבוידעם. מאוד נוח לו. הבן השני שלי זכה, וכבר יש לו דירה משלו בשכירות. הבן השלישי קיבל יחידת דיור קטנה שבניתי בחצר. רק שני חדרים קטנים, בכוונה, שכל ילד יבין שצריך לפנות לאחיו שהתחתן אחריו, ולא יתנחל.
אנחנו בונים צפוף, וכשנולד תינוק אנחנו אומרים לאבא שלו, קדימה, לך הלאה, תגדיל את עצמך לבד".

עקרת בית בת שמונה

ח' ונ' מתגוררים עדיין ביחידת הבנים הקטנטנה ומסתדרים בקושי. היא עובדת במעון. הוא לומד בכולל, "אבל בגלל שאני לא נשוי פורמלית", הוא אומר, "אני לא יכול לקבל קצבה ממשרד הדתות עד שאגיע לגיל 17, ולכן אני מרוויח רק 400 שקל לחודש. כדי להביא קצת כסף הביתה, אני יוצא בלילה להפיץ את הקונטרסים של הצדיק, ומוכר לכל מי שרוצה לקנות בשקל ולפעמים בחמישה שקלים. אני אומר: 'כל אגורה תהיה לצדקה', ולוקח לעצמי רק את המעשר".

לא היה עדיף להמתין עם החתונה עד שהבת תסיים את הלימודים בבית ספר?

"אצלנו מאמינים שחתונה קודמת לפרנסה", אומר אבי הכלה. "מה לעשות שמבחינה פיזיולוגית, דווקא בדור הזה הנערות בשלות בגיל יותר צעיר, ומה שאנחנו לא השגנו בגיל 20, היום אפשר להשיג כבר בגיל 13. אז אנחנו מכוונים אותן בבית ובבית הספר להתחתן מהר, כדי שלא יגיעו בכלל למצב שבו ירצו לעשות דברים שיפגעו, חס ושלום, בחיים שלהן ובעתיד שלהן. כבר ראינו כמה הפלות, השם ירחם,יש בבתי החולים בסביבה".

דווקא אתם, שמתיימרים להעניק חינוך טהור וסביבה צנועה, חוששים מהפלות בגיל צעיר?

"אנחנו מאמינים שאין אפוטרופוס לעריות. אם חוק הטב ע מתנגש בחוקי החינוך, הטבע תמיד ינצח. לכן צריך להיזהר בכל מקום. לכן צריך להכין את הילדים לנישואים כבר מינקות. אצלנו מלמדים את הבנות להיות אמהות ועקרות בית בגיל שמונה. הן יודעות לבשל, לכבס, לנקות. וגם הבנים לומדים לעשות כסף ולדאוג לעצמם".

"כשאשתי ילדה את הבן ה11-, רציתי לשלוח אותה לבית הבראה", נזכר אבי החתן. "אבל לא היה לנו כסף. אז נתתי לה חדר בדירה למטה, והצמדתי אליה את המטפלת, כלומר את הילדה שלי שהייתה בת תשע. אשתי ישנה, והילדה טיפלה בתינוק. כשהוא בכה, לא האמא קמה אליו אלא הילדה. היא החליפה לו חיתול והכינה לו בקבוק וגידלה אותו. ככה מקבלים אצלנו שיעורים לחיים".

מאיזה גיל מתחילים לשמוע על שידוכים?

"סמוך לגיל 16. אפשר גם 15 ,15 וחצי, אבל לא פחות מזה".

אין אצלכם נישואים בגילי 13 ו14-?

"יש 14 וחצי, אבל מדובר ביחידי סגולה. בחריגים".

החוק מתיר נישואים רק מעל גיל 17.

"החוק מכריח אותנו להיות עבריינים. החוק מתערב לנו בחיי המשפחה וזו חוצפה ממדרגה ראשונה. הילדים שלנו לא אומללים. הילדים שלנו רוצים להתחתן מוקדם וזו זכותם".

בטוח שהילדים רוצים ולא ההורים או הרב?

"אצלנו מתכנתים את הרצון של הילד במוח. זה הכל עניין של אמונת חכמים. מלמדים את הילד שהסיכוי שלו לטעות בבחירת בן זוג הוא הרבה יותר גבוה
מהסיכוי של הרבי או של אבא שלו, ושלמבוגרים יש טיפת שכל יותר ממנו, ובטח ובטח שלצדיק יש יכולת לראות דברים מרחוק. וככה קל לילדים לקבל את ההחלטות של המבוגרים".

מה היה קורה אם למרות הוראת הצדיק, בתך לא הייתה מוכנה להתחתן עם מי שייעד לה?

"אין מצב כזה. כשהצענו לה את נ' היא שאלה את עצמה, למה ההורים שלי מצביעים דווקא על הבחור הזה? כנראה שהוא מתאים לי. וכבר הייתה לה מציאת חן בסיסית".
"יש מקרים נדירים שבהם הצדיק ממליץ על שידוך, והבחור או הבחורה לא מוצאים חן האחד בעיני השני", אומר אבי החתן. "במקרים הבודדים האלו, ואני מדגיש, בודדים מאוד, הילדים מגלים מאוחר מדי שהם טעו והצדיק צדק. היה לנו מקרה כזה
במשפחה. בחורה בררנית, שכבר הייתה מאוד מבוגרת, בת 18 וחצי, לא רצתה להתחתן
עם בחור שהצדיק בחר לה. היא אמרה שהוא שמן. אם תשאלי אותי, הבחור לא היה שמן. רק שמנמן. אבל הבחורה התעקשה, ואחרי כמה חודשים התחתנה עם מי שהיא רצתה. אחרי שנה היא נאלצה להתגרש. היום היא יושבת בבית הוריה, וכל הזמן בוכה ואומרת, חבל שלא הייתה לי אמונת חכמים".

הצדיק מדייק בשידוכים

חוק הנישואין השישי (1950) קובע כי כל המשיא נער או נערה מתחת לגיל 17 עובר עבירה פלילית ודינו עד שנתיים מאסר. אבל מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כפי שהובאו בשנתון "ילדים בישראל 2002", נרשמו באותה שנה שמונה לידות של נערות בגיל 26 ,15 לידות של נערות בנות 16 ו98- לידות של נערות עד גיל 17.

"תופעת נישואי קטינים בישראל בניגוד לחוק אינה דבר חריג ונדיר במגזרי אוכלוסייה מסוימים, וביבנאל הם אף בגדר תופעה קבועה", אומר ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד. "לנישואי בוסר השלכות קשות על שלומם של הקטינים המעורבים. ברוב המקרים מדובר בנשירה מיידית ממערכת החינוך, באילוץ הקטינים להינשא תוך פיתוי ויצירת אשליה, ובסיום המערכת האומללה באלימות ובגירושים.

בחלק מהמקרים הנישואים הללו הופכים גם ללידות בוסר, ולמצב שבו תינוקות נמצאים בחזקת אם קטינה שאינה בשלה לאמהות".

לבד מההשלכות האנושיות והעבירה על החוק, תופעת נישואי בוסר מנוגדת גם לאמנה הבינלאומית לזכויות הילד שישראל חתומה עליה. על פי הערכת משטרת מרחב העמקים, בקרב חסידי ברסלב ביבנאל מדובר בעשרות ואף במאות נישואי קטינים בקהילה.
לדברי רפ"ק דודו פיל, ראש הצוות שפתח בחקירת הנושא, זהו רק קצה הקרחון.

"במסגרת חקירת האירועים ביבנאל, התברר לנו שנישואי קטינים וקטינות בקרב חסידי ברסלב ביישוב היא תופעה נפוצה וכוללת זוגות רבים", אומר פיל. "מדובר לפעמים במחזות קורעי לב, כאשר קטינים בגילי 15 ו16- הושאו מחוסר ברירה
ובכפייה, ולחלקם אף נולדו ילדים".

"האחראי על נישואי הבוסר ביבנאל הוא אליעזר שיק, מנהיג קהילת חסידי ברסלב", אומר חבר מועצה שסירב להזדהות. "רוב חסידי ברסלב ביבנאל הם חוזרים בתשובה, ששומעים לדברי שיק ומקיימים את הוראותיו בלי שום פקפוק".

בציבור החרדי נוהגים להינשא בגיל צעיר, אבל לרוב לא לפני גיל 18 כשמדובר בבנות ולא פחות מגיל 20 כשמדובר בבנים. רוב חסידי ברסלב בישראל אינם מעודדים נישואי בוסר ומתנערים משיק, שאינו מקובל בעולם האדמו"רים ורואה
בעצמו ממשיכו של רבי נחמן מברסלב.

אבל אבותיהם של נ' וח' לא מתרגשים מהגינויים. "הצדיק שלנו יודע מה שהוא עושה", הם אומרים בביטחון. "ושאף אחד לא ינסה לדחוף את האף שלו לעניינים שלנו. בינתיים, מלבד כמה משפחות שהתגלו כפרי רקוב וגורשו מיבנאל, אף שידוך של הצדיק לא התפרק ולא התקלקל".

כדי להמחיש בפני עד כמה מאושרים הילדים הנשואים, קרא ס' לבנו ולכלתו להגיע לפגישה עימי באמצע יום עבודה. "צדיקה", אמר והזדהה בטלפון בפני מנהלת המעון בו עובדת הכלה, "אני דורש שהיא תצא עכשיו מהמעון לאיזה 20 דקות, ובמקומה אני שולח לך את שתי הבנות הקטנות שלי שיעזרו עם הילדים. מה לא נוח לך? מה זאת
אומרת? זו הוראה של הצדיק. את אומרת שאני מדבר כמו קצין? את מבקשת את סליחתי? אין דבר. פשוט תשלחי אותה ואני אדאג שהצדיק לא יקפיד עלייך".

ח', נאה ומטופחת, נשואה כבר שנה. לא, אין לה בעיה עם נישואים בגיל צעיר. להפך. אפשר לעשות הכל ביחד. גם מהלימודים שבעה, והאפשרות להפוך לרעיה קסמה לה יותר. בעלה שתקן ומסוגר, נראה לכל היותר בן 15. כשהוא לובש את השטריימל שלו ואת חליפת השבת הלבנה קשה שלא לחייך בעצב. הוא נראה כמו ילד שהתחפש לרב בפורים. כששיק הזכיר להורים את עניין תקיעת הכף, הוא שהה באמריקה, בישיבת ברסלב בברוקלין.

"ההורים סיפרו לי עליו ועל ההוראה של הרב", משחזרת ח'. "לא הכרתי אותו בכלל, אבל כששמעתי שהצדיק בחר בו, הסכמתי מיד. אמרתי להורים שלי שאני מוכנה. ואז הגיעו אלינו תמונות של ו ואני שלחתי אליו תמונות שלי. כשראינו שאנחנו מוצאים חן האחד בעיני השני לפי התמונה, התחלנו לדבר בטלפון".

על מה מדברים?

"הוא סיפר לי שקנה מכשירי חשמל לבית, ואני אמרתי שקניתי מצעים".
נ': "כבר מגיל 12 הרב שיק לוקח אותנו לאמריקה, לישיבה שלו, ושם הוא מלמד אותנו שהאלוהים בירך את אברהם בכל. מה זה בכל? ראשי תיבות של בישול, כסף ולימוד תורה. הגבר, אומר הצדיק, צריך לדעת לבשל כשהאישה הולכת ללדת, והוא גם
צריך לפרנס את המשפחה וגם לשבת וללמוד. בגיל 15 וחצי כבר ידעתי את שלושת הדברים האלה. הייתי עצמאי ובוגר. למדתי לבשל מהטבח של הישיבה. למדתי לעשות כסף מההפצה של הקונטרסים וגם ללמוד תורה אני יודע. זהו. הייתי מוכן לחתונה".

הוא הגיע לארץ ונפגש עם כלתו. "התלבשתי, התאפרתי, התגנדרתי והתרגשתי מאוד", נזכרת ח'. "כל אחת שמגיעה לפגישה מתרגשת. חשבתי, הנה אני הולכת להתחתן ולהקים בית. כל השיעורים שלימדו אותנו בבית הספר, כל החלום הזה של האישה
היהודייה להתחתן מוקדם עמד להתגשם. ישבנו לבד בחדר, בבית של ההורים שלי.
דיברנו קצת ותוך שבוע התחתנו. לא הרגשתי בכלל שזה מוקדם. לא הרגשתי שמישהו כופה עלי משהו . להפך, הייתי מוכנה".

איך אפשר להחליט על בן זוג בשעה אחת?

"סומכים בעיקר על ההורים ועל הצדיק".

ואם הוא לא היה מוצא חן בעינייך?

"אין כמעט מצב כזה. בדרך כלל הצדיק יודע בדיוק מי מתאים למי. הזיווגים שלו מאוד מדויקים. ממש כמו כפפה ליד".

לא היה לך עצוב לעזוב את הלימודים בכיתה י'?

"הלימודים פה מאוד מרוכזים. המורות מביאות בחשבון שהבנות מגיעות לכל היותר עד לכיתה ט' או י'. לכן עד גיל 15 מספיקים ללמוד המון חומר. חשבון, אנגלית, הלכות הבית היהודי. בגיל הזה הבנות כבר מוכנות להקים בית ושמחות לעזוב את בית הספר. אם יש בת שמסיימת את הלימודים ומגיעה לגיל 18, מרחמים עליה".

לא רצית קצת חופש לפני החתונה?

"לא ראיתי את הנישואים בתור עול. את החופש האמיתי שלי קיבלתי אחרי החתונה. יכולתי לעשות מה שרציתי. שלושה חודשים אחרי הנישואים אספנו קצת כסף מבייביסיטר ומעבודות מזדמנות ויצאנו לטיול לקברות צדיקים באומן. נו, זה לא נקרא לכייף?

"אני לא מקנאה בבחורות רווקות כי אני נהנית. אני מסתכלת על חברות שלי בצפת. גם הן חרדיות אבל לא ברסלביות. הן בגיל שלי ואני בוגרת הרבה יותר מהן. מי שחיה כאן , ביבנאל, מתפתחת בצורה אחרת. פה, העיקר זה החתונה. כל החיים שלך סובבים סביב השידוך. מגיל צעיר מתחילים ללמד אותך בבית ספר על הקמת בית, על דיני טהרת המשפחה ועל לידה ותינוקות. וכשמגיעים לגיל המתאים, איך אני אסביר לך? פשוט כבר מחכים לזה. ממש רוצים להתחתן".

"גם אני הייתי מוכן", מסכים נ'. "הרבי קרא לי לחדרו ושאל אותי אם אני רוצה להתחתן. אמרתי, 'כל מה שהרבי יאמר, אני מוכן'. אמונת חכמים. אז הצדיק אמר שהכל כבר מסודר גם מצד הכלה וגם מצד הורי החתן".

לא נלחצת קצת?

"רק טיפה, וגם זה עבר מהר. אחרי שבוע מתרגלים. היום ילדים, מסכנים, בני שמונה ותשע כבר יודעים הכל. אבל אני למדתי הלכות וידעתי למה אני הולך.
בהתחלה היו קצת התרגשות וקצת בושה, אבל זה עבר. שכנעתי את עצמי שעדיף שיהיה בהיתר מאשר באיסור, וגיליתי שאין חיים יותר טובים מחיי נישואים. ומאז אני שולח כל שבוע פקס לצדיק. אני מודה לו ומבקש ממנו שיברך אותי".

והוא מחזיר לך תשובה?

"אחת לכמה חודשים. בדרך כלל הוא שולח מכתבים כלליים לקהילה שלנו ובהם הוא מברך ומחזק אותנו. אני שולח לו פקסים בעיקר על פרנסה. אני מאוד דואג שלא יהיה לי כסף לפרנס את עצמי ואת אשתי. אבל בינתיים אשתי גם עובדת במעון וגם
הולכת לכולל. הצדיק הקים לנו כולל לנשים. כל יום הן באות לשעתיים וקוראות תהילים, ומקבלות מלגה בסך 200 שקל לחודש. גם אני מצאתי עבודה נוספת. אני הולך ללשכת עבודה וחותם על אבטלה. או שמוצאים לי עבודות מזדמנות, או שאני מקבל קצבה".

סירבה לעשות קרחת

מאה שנה מלאו למושבה הגלילית יבנאל, וחסידי ברסלב המתגוררים בה שרויים בריב תמידי עם ותיקיה. הצתות, הפגנות, הכפשות וקטטות בין הברסלבים לבין שאר התושבים הם מעשים שבשגרה. נישואי הבוסר בקהילה הברסלבית, אומרים הוותיקים
בזעם, הם רק פן אחד בדפוסי ההתנהגות השנויים במחלוקת שלהם.

"שיק וחסידיו קיבלו ביבנאל את השכונה הטובה ביותר, ממש על ההר, ובמקום להתייחס אל השכנים הוותיקים בסבר פנים יפות, בדרכי נועם, ולשמש להם דוגמה אישית, הם השניאו את הדתיים על תושבי יבנאל", אומר אחד התושבים. "הם מתנהגים
לא יפה, שורפים לאנשים רכבים ופורצים להם לבית. הם מקללים וצועקים ומרססים את הבתים העתיקים בכתובת גרפיטי 'יבנאל עיר ברסלב'. סליחה, אנחנו לא עיר. אנחנו מושבה בת מאה שנה".

"שיק הוציא קמעות מיוחדים וציווה על החסידים שלו לענוד אותם", אומר חילוני תושב יבנאל. "בקהילה אומרים שמי שלא יענוד את התליון, יקרה לו משהו רע. הם גם ניסו לשכנע אותנו לקנות את התליון. רק בשביל הקטע בדקתי מה כתוב עליו ומצאתי את ראשי התיבות של שמו של שיק".

אחת המשפחות, שנפגעה מציוויו של שיק, כבר לא גרה ביבנאל. כשבתם הגיעה לגיל, החל שיק לדבר בה נכבדות. "הוא דרש מבעלי לחתן את הילדה", אומרת ר',חסידת ברסלב, לשעבר תושבת יבנאל. "בעלי נטה להסכים, אבל אני התנגדתי בכל
תוקף. בקושי משכתי עד גיל 15 וחצי. ובינתיים בקהילה כבר התייחסו אליה כאל זקנה. לכל חתונה שהלכנו, החסידים אמרו לנו 'בקרוב אצלכם'. ואז שיק מצא לנו בחור מירושלים, בן 19, ואמר שהוא מבוגר מאוד אבל הוא מתאים לילדה.
"אני רציתי לברר קצת על הבחור. משהו בו לא היה נראה לנו. אבל שיק התחיל לצרוח עלי: 'מה, את לא סומכת על הצדיק? אם אני אומר שהשידוך בסדר, אז השידוך בסדר'. פחדתי לענות לו, ושתקתי.

"למחרת שיק הזמין את הילדה אליו ושכנע אותה להתחתן עם הבחור. הוא אמר לה שמדובר באברך ממשפחה טובה שיפנק אותה ויכבד אותה. אחרי שעתיים של שכנועים, הילדה הסכימה. גם בעלי הסכים וגם אני כבר נכנעתי. אצלנו בקהילה אם שיק אומר, חייבים להישמע לו.

"הילדה התחתנה עם הבחור אבל לא הייתה שמחה. אחרי החתונה היא סיפרה לי שיומיים לפני החתונה היא חשבה לבטל אבל פחדה משיק. התברר לה שלבחור יש חובות. גם בעלי ידע על החובות. הוא שאל את שיק למה אנחנו צריכים לקחת בחור סוג ב', הרי אנחנו משפחה טובה. אבל שיק התנפל עליו ואמר לו שאין לו אמונת חכמים. שאם הוא אומר שהבחור מתאים, אז אסור להרהר אחרי דבריו.

"אחרי שלושה חודשים הם התגרשו. הבחור דרש ממנה לעשות קרחת מתחת למטפחת והיא סירבה. הוא גם היכה אותה. פעמיים ברח ממנה בלי לומר לה לאן הוא הולך. היום היא גרה אצלי. אבל בזה הסיפור לא נגמר. כששיק שמע שהילדים התגרשו, הוא הודיע
לקהילה שבעלי גנב. אנשיו של שיק האשימו אותו במעילה בכספים. סגרו לו את בית הכנסת ואת הילדים שלנו זרקו מהתלמוד תורה. זו הייתה מכה קשה. נסענו להורים שלי להירגע קצת, וכשחזרנו, חשכו עינינו. כל תריסי הבית היו שבורים והרצפה מוצפת מים.

"מאוחר יותר התחילו לאיים על החיים של בעלי. דרשו מאיתנו לעזוב את יבנאל. שכרנו דירה בעיר אחרת וניסינו למכור את הבית ביבנאל. בעלי שם על הבית את כל החסכונות שלנו. אבל שיק אסר על חסידיו לקנות את הבית וגם לא להשכיר אותו. כשניסינו למכור את הבית למישהו מחוץ לקהילה, הגיעו שני בחורים, היכו את בעלי בבית הכנסת וגזרו לו את הזקן".

הגשתם תלונה במשטרה?

"כן. אבל מה זה עוזר לנו? היום אין לנו בית לא פה ולא שם. הילדים שלנו מפוחדים, אני איבדתי את הפרנסה שלי. והכי גרוע, הבת שלי כל כך צעירה, וכבר גרושה עם ילד. אני רואה את הפנים העצובות שלה בוקר-בוקר ובא לי לצעוק מרוב בכי. אני רק מקווה שמישהו יעצור את השיק הזה, כי אני יודעת שהיא רק אחת
מעשרות בנות שסובלות בדיוק כמוה".

לרקוד ולהתחתן מהר

סיפורים דומים, של בנות רבות, הגיעו לידיעתו של הרב סיני מאיר פרנקל, רבה הראשי של יבנאל. "לפני כשנה התכנסה ישיבה מיוחדת של מועצת הרבנות הראשית",מספר פרנקל. "הזמינו אותי וביקשו לדעת האם אני מודע לנישואי הקטינים
שמתרחשים ביבנאל. עניתי שאין לי יד ורגל בעניין ושנישואי הבוסר נעשים בלי ידיעתי. סיפרתי גם שהחסידים רודפים אותי בדיוק כפי שהם רודפים כל מי שמעזל התנגד להם. מועצת הרבנות דנה בעניין, כי לבד מההיבט הפלילי יש כאן בעיה
הלכתית חמורה. אם בת או בן מסתכסכים עם בני זוגם, ועוזבים אותם בלי מעשה גירושים, הם למעשה מסתובבים בארץ כשהם עדיין נשואים בלי שאף אחד יידע כי הם לא רשומים בשום מקום. מועצת הרבנות שלחה מכתב אזהרה חמור לשיק, שיפסיק את
נישואי הקטינים ביבנאל. למיטב ידיעתי, עד היום שום דבר לא השתנה".

"פרנקל יכול לקשקש כמה שהוא רוצה, אבל הילדים שלו מסתובבים בכל מיני מקומות שהשם ירחם, והילדים שלנו מחונכים כמו שצריך ומתחתנים במועד, והכל בזכותו שלהצדיק", אומר ס'. "רק השבוע, בעיצומה של השבת, עמדתי במרפסת, ואני רואה את הבן של השכן, חרדי מהקהילה של פרנקל, עומד עם איזו בחורה ומחבק אותה מול העיניים שלי. הילדים צריכים לראות דברים כאלה,השם ישמור ויציל? אז אני, בחוכמה, כדי לא למשוך את תשומת לבם, אמרתי לילדה: 'בואי רגע, תעשי את
הכלים', ולילד 'תיכנס הביתה ותגיד קצת תהילים'. ככה, לאט, פיניתי את השטח".

הרב שיק סירב להגיב לטענות שהועלו בכתבה.

"יש רצוי ויש מצוי", אומרת רעייתו של ס'. "יש את החרדים שמחתנים בגיל מבוגר יותר, ויש את הקהילה שלנו, שמחתנת את הילדים מוקדם ככל האפשר. רבי נחמן מברסלב התחתן בגיל בר מצווה, כשהיה בן 13, והוא היה רוצה להנהיג בעולם היום
אירוסים ומחר חתונה. כשיש שבוע-שבועיים הפרש, גם אם הילדים נפגשים ביניהם, אי אפשר להגיע להרבה קלקולים. מה לעשות שיש ירידת הדורות? מתפשרים על גיל. אבל לצאת נגד זה? באמת לא יפה".

"תלכי רגע הצדה", אומר ס' לבתו בת השמונה, "ועכשיו אני אגיד לך. אצלנו
המחשבה על החתונה קיימת עוד בשעת הייחוד. אנחנו מכוונים כוונות בשעת המעשה
שהבנים יזכו להתחתן בגיל צעיר, ושהבנות ימצאו חתן כמה שיותר מהר. וכשהילדים
שלנו נולדים, את יכולה לשאול את אשתי, אני רוקד כנגדם בכל יום, ושר להם כשהם
עוד תינוקים בעריסה: 'שתזכו להתחתן בגיל צעיר'. ובכל ערב שבת, מה אני מברך
את הילדים? 'שיזכו להתחתן בגיל צעיר'. בעזרת השם והצדיק, עד היום הצלחתי
בכך".
Follow The Money ׁׂ(מרן Deep Throat ז''ל)
באניצער אוואטאר
איך אויך
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 10, 2012 3:27 pm
האט שוין געלייקט: 8611 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2811 מאל

שליחה דורך איך אויך »

פונקט היינט אנגעטראפן א אלטע 'אינערליכע' תגובה אויף אייוועלט.

אז מרעדט שוין סייווי שפיר איך אז ס'איז אפשר כדאי למען כבוד בית ברסלב צו קלארשטעלן אייניגע פאקטן וואס איז מער ווייניגער באקאנט, אבער ווי די מסילת ישרים זאגט אין די הקדמה קען עס ניצן חזרה.

אין יאר תשמ"ט האבן אלע זקני משפיעי ומנהיגי חסידות ברסלב אין שפיץ פון הגה"צ רבי לוי יצחק בענדער ז"ל און הצדיק רבי שמואל שפירא ז"ל ארויסגעגעבן א שארפן כרוז וואו זיי טוען עפענטליך פארדאמען און מוקיע זיין בשער הרב שיק. צוליב די פילע סילופים און שינוים וואס ער האט פרובירט אנצוזייען אויפן נאמען פון ברסלב.

זינט דאן האט הרב שיק נישט קיין דריסת הרגל אין די צענטראלע ברסלבער שולן און קלויזן, און האט דערפאר געגרונדעט אפגעטיילטע בתי מדרשים איבעראל, אויך אין אומאן קען ער נשיט אריינקומען אין גרויסן קלויז און האט אן עקסטערע מנין.

הרב שיק איז כסדר פארנימען פוער פיו צו זיין קעגן די ארגינעלע ברסלבער עובדי ה', א שטייגער ווי רבי יעקב מאיר און רבי משה קרעמער, און האט אויפגעטראפן מאדנע חידושים וואס ווערן אנגעלייגט אויף דרך פון ברסלב, ח"י פרקים משניות, דרך הלימוד פון זאגן, זיין ברייטע שפראך בעניני קדושה, און זיין רבי'שע הנהגה וואס איז א בולט'ע סתירה מיט די ברסלבער מסורה.

און טאקע דערפאר איז ער אין ברסלב גופא בכלל נישט אנגענומען, טראץ דעם וואס זיינע קונטרסים און גליונות ווארפן זיך ארום אומטעום האט ער זייער א קליינער ציבור אשכנז'ישע אידן ברסלבער חסידים, זיין עולם באשטייט בעיקר פון ספרדים תמימי לב וואס גלייבן אין דעם צדיק מיבנאל.

איך האב היי יאר פערצופאל אבזעווירט זיין ציבור ביים דאווענען אין אומאן, (כהאב פארשפעטיגט דעם שחרית אין קלויז, וואו מען שטעלט זיך זעקס אזייגער פארטאגס, האב איך מיך דעריבער אריינגעכאפט הערן א שחרית פון הרב יואל ראטה , גראדע דאווענט ער גוט) כהאב ממש געשטוינט אז ארום נייניציג פראצענט פונעם עולם זענען ספרדים, דער פאקט איז אז אפילו די אשכנזישע אידן וואס קלעבן זיך אן צום אים לאזן אים כמעט אלע מיט די צייט איבער. אסאך פון זיי בלייבן טאקע ברסלבער אבער גלידערן זיך איין אין די צענטראלע קהלה.

היוצא לנו מכל הנ"ל, ברסלב איז טאקע א משוגענע חסידות אבער נישט אזוי משוגע... זייט וויסן טייערע אידן אז הרב שיק מיט זיינע קיריאזע סיפטאמען זענען איבערהויפט נישט דאס וואס ברסלב שטעלט מיט זיך פאר.

בשייכות לזה האב איך אמאל געהערט א גוט ווארט פון ר' אהרן שמואל יאקבאוויטש, פארהאן אלזעלכע וואס קומען אן צו רבי נחמן דורך גראדע וועגן און פארהאן אזעלכע וואס זענען נישט זוכה דערצו נאר דורך נישט אזא ריינע כלי, און דערנאך שאקלן זיי זיך אפ דערפון. אז מען קוקט גוט זעט מען אז ס'איז ממש אזוי, זייער ווייניג בלייבן פאקטיש ביי אים.

ובזה אשים קנצי למילן.
Follow The Money ׁׂ(מרן Deep Throat ז''ל)
[NAMELESS]

ניגון ממלא כל עלמין - לחן משותף של המוהרא"ש ור' שלמה קרליבך.

שליחה דורך [NAMELESS] »

אחרי ארבעים שנה הסוד נחשף

לחן משותף של המוהרא"ש ור' שלמה קרליבך למילים "ממלא כל העלמין"

אם תקלעו לסעודה שלישית לקהילת ברסלב ביבניאל תחשפו לניגון המיוחד והמרגש למילים בארמית "ממלא כל העלמין". הניגון הנוגע שהיה אהוב על מוהרא"ש (הרב אליעזר שלמה שיק) זצוק"ל מתפרסם עתה לראשונה בהפקה ייחודית על ידי בעל המנגן, הרב דוד מאיר פרקש.

"מוהרא"ש לא היה זמר ולא מלחין, אבל היה נהנה מאוד להאזין לשירה. השיר היחיד שהוא הלחין בכל חייו היה 'ממלא כל העלמין'", מספר הרב דוד מאיר פרקש על גלגולו של הניגון הייחודי. "הרב זצ"ל היה נוהג להתגנב מהבית באמצע הלילה לכיוון קווינס להתבודד ביער. הוא הגיע ליער והתפלל ודיבר עם הקב"ה בהתבודדות, ואז פרצו ממנו המילים "ממלא כל עלמין, וסובב כל עלמין, אין שום מציאות מבלעדיך כלל, ובכל תנועה ותנועה שם אלופו של עולם!" (מילים מתוך הזוהר והאר"י).

באחד הימים התקיים שבע ברכות לתלמיד משותף של המוהרא"ש והרבי המרקד- ר' שלמה קרליבך בבית כנסת של מוהרא"ש בברוקלין. הרב החל לשיר את 'ממלא כל העלמין' במנגינה שהלחין, קרליבך ששמע את המילים סיים את השיר עם לחן שלו, שהפך לאחר מכן לניגון מפורסם מאד שכולם מכירים אך לא על המילים המקוריות.

הרב דוד פרקש ששמע את הניגון החליט כי יש צורך בלחן חדש שיתאים למילים יותר וכשהגיע לביקור בישראל ביקר בביתו של המעבד והמלחין רובי בנט, סיפר לו על השיר וביקש שיצור יחד איתו מנגינה חדשה למילים. ואכן השניים יצרו יחד את הלחן החדש.
מוהרא"ש אהב מאד את הלחן וביקש מהרב דוד פרקש להקליט אותו בצורה מקצועית. והרב פרקש פנה לנפתלי שניצלער שיצר עבורו גרסה אותה לימד מוהרא"ש ביבניאל ב'קהילת ברסלב היכל הקודש', שם הוא כאמור, מושר בדבקות עד היום.

בביצוע החדש שיוצא לאוויר העולם משלב הרב דוד פרקש את כל הלחנים יחד,הוא פותח בלחן המשותף שלו עם רובי בנט ומסיים בניגון השמחה הסוחף שלקרליבך, "עכשיו, הגיע הזמן שכל העולם יכיר את השיר המיוחד הזה שמספר שהקב"ה מנהל את העולם", אומר הרב פרקש "בכל מקום שאני שר את הביצוע הזה מיד מצטרפים אלי בשירה סוחפת. יש בו משהו מאוד מדבק", הוא אומר. את המילים באידיש, תרם מכישרונו האמן ר' ליפא שמעלצר.

העיבוד הגרנדיוזי לשיר הופק בבית היוצר של נפתלי שניצלער בארה"ב והוא מעניק ממד שמימי מלא בעוצמה ורגש כשהמקהלה הפותחת מדמה את שירתם מלאת הדבקות של חסידי המוהרא"ש ביבניאל.

הערט דא די ניגון.
פארשפארט