קול נהי ויללה - הספדים אויף ק"ש

ארטיקלען און באטראכטונגען איבער דער חרדי'שער געזעלשאפט און קולטור
באניצער אוואטאר
שמעון וואלף
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: זונטאג דעצעמבער 14, 2014 1:33 pm
געפינט זיך: אין דרום
האט שוין געלייקט: 5476 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 3921 מאל

קול נהי ויללה - הספדים אויף ק"ש

שליחה דורך שמעון וואלף »

נצחו אראלים את המציקים!

לאור די ביטערע נייעס וועט זיך יעדער צאמקומען און מיט די לעצטע כוחות אפרעכטן א מספד מר. די אשכול וועט זיין א פלאץ זיך אויסרעדן דאס הארץ און ארויסברענגן די ווייטאג איבער די שרעקליכע אבידה.
באניצער אוואטאר
שמעון וואלף
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: זונטאג דעצעמבער 14, 2014 1:33 pm
געפינט זיך: אין דרום
האט שוין געלייקט: 5476 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 3921 מאל

שליחה דורך שמעון וואלף »

די וואונד איז נאך אפען און די אבידה איז גרויס איז שווער זיך צאמצונעמן די מחשבות און באנעמען וואס מ'האמיר דא פארלארן. ס'איז קיין ספק אז פאר די פולע חברים דא וועט די וועלט פון י"א אדר זיין אן אנדערע וועלט ווי י' אדר.

איך קוק צוריק און דערמאן זיך די צייט ווען איך בין געוואר געווארן פון ק"ש. געווען איז דאס אין א תקופה ווען איך בין אדורך שווערע מצבים און אזוי לעכצענדיג נאך אביסול חיזוק האב איך אריינגעקלאפט אין שטיבעלע ומצאתי את שאהבה נפשי.

ב"ה אז איך האב אסאך קונה געווען דא און מיין גאנצע מהלך החיים בגשמי וברחני פארט אויף סאך בעסערע רעלסן אלץ א דאנק אונזער באליבטע ק"ש. פון מיין פערזענטליך שטאנדפונקט איז נישט אזוי געפערליך אז ס'פארמאכט זיך. די ווייטאג איז נאר אויף די קומענדיגע דורות, די היינטיגע קינדער און בחורים'לך וואס וואקסן אויף מיט אזויפיל סתירות און ספיקות און האבן זיך נישט ווי צו ווענדן. מי יורה דעה? ווער וועט אויסקלארן די מוחות פון די יונגווארג וואס איז נעבך אזוי פארטעמט פון די רוצחים וואס וואשן זייערע מוחות מיט שטותים אנשטאט ערפילן זייער תפקיד, אויף וואס זיי ווערן באצאלט פון די שכר לימוד וואס עלטערן געבן אוועק בדמים תרתי משמע. אנשטאט אריינגעבן א זיסקייט אין די תורה פאר די תשב"ר גיט מען איבער מים סרוחים און אמונת טפלות וואס צום סוף איז עס גורם אז מ'זאל בועט זיין אין כל הקודש לנו.

א נחמה פורתא האבן מיר געהאט אז ווען מ'ווערט עלטער און מ'באקומט צוטריט צום ברייטן געוועב איז דא א ריין ווינקעלע ווי די אמת ווערט ארויסגעזאגט. אבער אהא! יעצט האמיר דאס אויך שוין נישט!

בלייבט נאר איבער אז יעדער זאל זיך אליין מחזק זיין און זיך פארנעמען מפיץ צו זיין דעם דבר ה' אן די אלע טיפשיות און דמיונות וואס רופט ארויס א גיעול נפש ביי יעדן רעכטדענגענדע מענטש. זיך האלטן פעסט מיט די ארגינעלע יודישקייט אן די געפאפטע אכשר דרא שטיק. טון וואס מ'דארף בין אדם למקום ובין אדם לחברו, זאגן א גוט ווארט פאר א צווייטן אויפצולעבן אידישע נשמות וואס לעכצן נאך אביסול חיזוק. און צוזאמען וועט מען צוביסלעך קענען האבן א השפעה אויף די ברייטע מאסן ביז ס'וועט שוין זיין ומלאה הארץ דעה ומחה ד' דמעה ונאמר אמן
[NAMELESS]

שליחה דורך [NAMELESS] »

מען איז נישט מספיד ראש חודש.
באניצער אוואטאר
שמעקעדיג
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג אפריל 12, 2012 12:11 am
האט שוין געלייקט: 18071 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 18981 מאל

שליחה דורך שמעקעדיג »

חכם בפניו אויך נישט?
וירח ה' את ריח הניחוח
טמיר
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך אקטאבער 21, 2015 4:07 pm
האט שוין געלייקט: 5304 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1338 מאל

Re: קול נהי ויללה - הספדים אויף ק"ש

שליחה דורך טמיר »

ווען מען זעהט די נייע אוואטער פון אונזער באליבטע שמעקעדיג, ברויך מען נישט קיין שום הספדים מער

Sent from my SCH-I415 using Tapatalk
געשריבן לזכות א גוטע חבר וואס זיכט א חברותא אין ווילי http://www.kaveshtiebel.com/viewtopic.p ... 83#p535783
קל וחומר
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: פרייטאג דעצעמבער 04, 2015 3:42 am
האט שוין געלייקט: 2815 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2784 מאל

Re: קול נהי ויללה - הספדים אויף ק"ש

שליחה דורך קל וחומר »

ווער ס'האט נאך אפאר ארטיקלן ווערט געבעטן זיך מזרז צו זיין, שוין באלד סוף זמן ק"ש...
באניצער אוואטאר
ליטוואק פון בודאפעסט
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 19, 2012 6:51 pm
האט שוין געלייקט: 3162 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 9133 מאל

שליחה דורך ליטוואק פון בודאפעסט »

[center]אני הייתי בבית אפל (קעפל קרעדיט: הסבא מקעלם)[/center]

אני הייתי לבדי בבית אפל, יותר ממה שהביעו לי רגשותי לא ידעתי. ידעתי על ידי ורגלי, גופי ואפי, באשר הרגשתם מצויה וקרובים אלי תמיד. הם שמשו להליכה (עד שנתקלתי במכשולים) לקריצת הגב ולא יותר. שני חורים היו לי בראש אשר ידעתי על קיומם כאשר נזלו מהם מים, ואין להם שום תפקיד כי אם למקור מים חיים. כך חייתי את חיי כמה שנים, הן אמנם ידעתי שיש כאן יותר, הרי נתקלתי בדרכי על רגלי תוך הבית, אמנם מהות המכשולים והעומדים לי בדרך לא ידעתי, לא הכרתי לא הבנתי, וסיכמתי שאין שום קיום אמיתי חוץ מגופי, חוץ מעצמי ובשרי אין אלא גושים בלתי מוגדרים וערימות של חפצים ללא שם ותכלית. אין להם שום מכוון אלא לעמוד לי בדרך להקשות את ההליכה שלי.

פעם אחת, בטיולי בתוך הבית, הרגשתי בדבר היושב לו בשקט על קרש כבד העומד באמצע האויר קרוב אלי, הדבר הזה היה קטן למדי, ארכו פחות מאצבע אחת, והקיפו כעשר שערות של זקני. קושי היה לו, לא היה רך כבטני, אבל בדחיקה מועטת הסכים להתכווץ. בצד אחד היה לו כעין בליטה, ועל ידו אי שם על הקרש, ישב לו חפץ אחר אשר נוח לו להתקפל.

הרמתי אותם, שיחקתי אתם, הרגשתי אותם תחת ידי, הרי לא היו לי עוד מה לעשות, ופתאום קרצתי אחד מהם על השני ושמעתי פצצה קטנה שקטה וכחול צהוב רקד לפני, והחורים בראש מקורי מים חיים החלו פתאום לשלוח לי מסרים חדשים, מוחי התחיל להסתחרר מעוצם הידיעות החדשות אשר נבעו מהעץ הקטנה אשר עמדה לי ביד. סבבתי את ראשי לכל הכיוונים ולחורי נכנסו ידיעות מגוונות ורבות, בפנה הזה היה שלחן וכסא, בפנה השניה ראיתי ארון ספרים, בשלישית ראיתי מקום עם מכונות שונות, כיורים שונים ומראה שאריות אוכל.

אכן יש כאן סדר מסודר, הנחות קדומות וחשבון לכל מכשול ודרך איך להתמודד אתו, המחשבות התחילו לקפוץ ולרקוד, מה אפשר לעשות אתו, איך אפשר למשוך החיים ולהעלותו על ידי כל הידיעות החדשות שניתוספו אצלי.

פתאום! אהה! העציץ שביד התחיל לשלוח רגשי צעק וכאב על ידי, מידי נפלה מידי על הרצפה (עוד דבר חדש שלא הייתי מודע אליו מקודם) וכבתה והלכה לה, וכבר איננה. החשך והערפל חזרו, החיים נסתגרו, האורות כבו, החורים אינם אלא עבור מים מלוחים ולא יותר! חזרתי למה שהיה, חיים של ידים ורגלים ולא יותר!

אמנם אינו כן! איך אפשר לחזור? אחרי הידיעות שניתוספו, אחרי הרגשים שנתעוררו, איך אפשר לחזור ולחשוב שאין הכל אלא מכשולות, שאין בעולם יותר מהגוף הבדודה? איך אפשר לישב בשלוה ורוגע בחיים מצומצמים ופנימיים אחרי הידיעה שיש עולם מלא של חכמה יופי סדר ומשטר בחוץ?

עציץ עציץ! איפא אחיך ורעיך להוסיף על מה שהתחלת? איך נוכל להציב את מעלותיך כדבר של קיימא ללא שיכבה אחרי שניות ספורות? איך תתאכזר עלי איך תקניט אותי להשאיר פצע עולם, להראות את העולם כרגע קט, ולאחר מכן להעלימו לנצח? איך תציק אותי ותתגרה בי לאבד ביד החשך את חיי, אחרי ראותי מה זה אור?
The greatest obstacle to discovery is not ignorance--it is the illusion of knowledge.
(Daniel J. Boorstin) דא
Chasidishmashpia
ידיד השטיבל
ידיד השטיבל
זיך רעגיסטרירט: זונטאג יוני 16, 2013 2:49 am
האט שוין געלייקט: 97 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 188 מאל

שליחה דורך Chasidishmashpia »

קול נהי נשמע דער עולם דרייט זיך ארום פא'צער'ט
מיט די שווערע נייעס אז די שטיבל ווערט פארשפארט
מי פילל אז אדר תיו שין עין ויו
וועט נהפך ווערן צו א תשעה באב