הרב מאיר כהנא הי"ד,

תולדות און ‫ביאגראפיע, פראפילן און אנאליזן פון אידישע און אלגעמיינע פערזענליכקייטן, אמאל און היינט
חבקוק הנביא
מאנשי שלומינו
מאנשי שלומינו
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אקטאבער 08, 2013 5:21 pm
האט שוין געלייקט: 6 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 110 מאל

שליחה דורך חבקוק הנביא »

בילד
באניצער אוואטאר
ישראל קאפקע
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך יולי 16, 2014 7:44 pm
געפינט זיך: Big Apple, Great Satan.
האט שוין געלייקט: 1284 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2268 מאל

שליחה דורך ישראל קאפקע »

@הנביא
וואס איז די מעשה מיט אייקיע? מיט וואס האבן זיי זיך פארזינדיגט?
באניצער אוואטאר
מאטי
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג אוגוסט 27, 2012 5:06 pm
האט שוין געלייקט: 3382 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 4490 מאל

שליחה דורך מאטי »

הרב ישראל שליט"א, איך וויל דיר פרעגן א פראגע: איז דא א געוויסע פלאץ אין דיין מוח קעמערעל וואס האט די מעגליכקייט צו אקצעפטירן אז מדינת ישראל האט א פאליטישע/לעגאלע/עטישע רעכט צו עקזיסטירן בעת'ן פארהאנדלען מיט אירע פאלעסטינע שכנים, אינדרויסן פון דיינע רעליגיעזע אנשויאונגען.
My enemy showed me an Olive Branch, upon closer observation it turned out to be covered in Fig Leaves
באניצער אוואטאר
ישראל קאפקע
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך יולי 16, 2014 7:44 pm
געפינט זיך: Big Apple, Great Satan.
האט שוין געלייקט: 1284 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2268 מאל

שליחה דורך ישראל קאפקע »

פערזענליכע אטאקעס נישט ערלויבט. בר פלוגתא האט שוין פאראכטן.
באניצער אוואטאר
אחד העם
ידיד ותיק
ידיד ותיק
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג אוגוסט 22, 2013 3:44 pm
האט שוין געלייקט: 594 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 796 מאל

שליחה דורך אחד העם »

.
רעדאגירט געווארן צום לעצט דורך 1 אום אחד העם, רעדאגירט געווארן איין מאל בסך הכל.
באניצער אוואטאר
מאטי
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג אוגוסט 27, 2012 5:06 pm
האט שוין געלייקט: 3382 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 4490 מאל

שליחה דורך מאטי »

.
My enemy showed me an Olive Branch, upon closer observation it turned out to be covered in Fig Leaves
באניצער אוואטאר
סקרן
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: פרייטאג מאי 20, 2016 1:22 pm
געפינט זיך: הלואי ווען איך וואלט געוויסט!
האט שוין געלייקט: 239 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 645 מאל

שליחה דורך סקרן »

נעקסטע וואך זיין יארצייט
אינטערסאנט ער איז אוועק אויפ'ן זעלבן טאג ווי ר' ישראל בער אדעסר און די זעלבע וואך ווי ר' שלמה קארליבאך און אלע דריי ליגן אויפ'ן הר המנוחות
ס'איז ידוע דער ווארט.........
גראף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: זונטאג אפריל 06, 2014 4:10 am
געפינט זיך: אויפן גיט אין דער אלטע הײם
האט שוין געלייקט: 714 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 512 מאל

Re: הרב מאיר כהנא הי"ד,

שליחה דורך גראף »

סקרן האט געשריבן:נעקסטע וואך זיין יארצייט
אינטערסאנט ער איז אוועק אויפ'ן זעלבן טאג ווי ר' ישראל בער אדעסר און די זעלבע וואך ווי ר' שלמה קארליבאך און אלע דריי ליגן אויפ'ן הר המנוחות
ס'איז ידוע דער ווארט.........
וואס איז דער ווארט?

Sent from my XT1096 using Tapatalk
יעקב מענטש
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 28, 2015 5:40 pm
האט שוין געלייקט: 876 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 935 מאל

שליחה דורך יעקב מענטש »

זר זהב האט געשריבן:האט ער עפעס מיט מאיר כהנא וועלכער האט זיך יארן געדרייט אין ראדני שול און אונטערגעהאלטן דעם עולם?

דער זר האט מיר דערמאנט זכרונות...
Buddy
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג יוני 18, 2018 8:24 am
האט שוין געלייקט: 25 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 120 מאל

א דאללער פאר רבי מאיר כהנא...

שליחה דורך Buddy »

ברוך מרזל בטור אישי לכבוד יום ההולדת החסידי שלו
Share
במשך שנים נמנעתי לצאת מארץ הקודש, אך אחרי הרצחו של הרב כהנא הי"ד נאלצתי לצאת, ביקשתי שהנסיעה כולה תהיה קצרה ככל הניתן וממילא צפופות גם היו הנסיעות והפגישות במהלכה, כמה וכמה משימות חשובות וחזרה ארצה. • 27 שנים ליום הגדול בו פגשתי את הרבי – ברוך מרזל בטור אישי לכבוד יום ההולדת החסידי שלו • לקריאה

מענדי | כ״ו באדר א׳ ה׳תשע״ט
27 שנים ליום הגדול בו פגשתי את הרבי – ברוך מרזל בטור מיוחד לכבוד יום ההולדת החסידי שלו

במשך שנים נמנעתי לצאת מארץ הקודש, אך אחרי הרצחו של הרב כהנא הי"ד נאלצתי לצאת, ביקשתי שהנסיעה כולה תהיה קצרה ככל הניתן וממילא צפופות גם היו הנסיעות והפגישות במהלכה, כמה וכמה משימות חשובות וחזרה ארצה.

בקשה חשובה הייתה לי למארגנים;
אני רוצה לזכות ולהיכנס לרבי.
הביקור כאמור היה עמוס ביותר, רובו ככולו מחוץ לניו יורק בכלל ולא הייתה נראת כל אפשרות ו'חלון זמן' שאסע לרבי.

הגענו כבר ליום האחרון לשהותי, אני מודיע ומזכיר למארגן שלפני החזרה ארצה אני נוסע לרבי, כל הנסיונות לשכנע אותי שזה בלתי אפשרי בהספק הלו"ז וכן שאפספס את הטיסה חזרה; להספיק להגיע עם הפקקים שבדרך, ההמתנה והשהות ב'חלוקת הדולרים' וכו' ואח"כ הנסיעה לשדה התעופה, הכל יקח לך 5 שעות והטיסה כבר תמריא..

ההסברים והחישובים לא עזרו, לקחתי מונית ויצאתי ל 770. אמרתי לעצמי אני מצידי חייב לנסות, לא יכול לחזור הביתה בלי הגשמת החלום הזה!

בהשגחה פרטית היתה קפיצת הדרך של ממש לא היו פקקים כלל ודרך של שעה ויותר לקחה לי 20 דקות.

בכניסה לחדרו של הרבי היה תור ארוך ועוד אוטובוס של צרפתים שבדיוק הגיע ועמדו להצטרף לתור הארוך ממילא.

הבנתי שאני צריך לעבור ל'נוהל חברון' כדי לזכות ולראות את הרבי, שאלתי מהיכן יוצאים והתפלחתי פנימה..

תוך כמה דקות מצאתי את עצמי עומד מול ענק הדורות, הרבי. הייתי בסוג של 'הלם', אנשים שעמדו מהצד הציגו אותי כברוך מרזל, קיבלתי דולר וברכה להצלחה. אמרו לרבי שאני גר בחברון ואחראי במערת המכפלה והרבי נתן לי עוד דולר ושוב ברך אותי ומישהו אמר שאני פעיל בתנועת כך שייסד הרב כהנא והרבי עצר אותי ונתן לי דולר נוסף וברך שוב בברכה והצלחה.

יצאתי מהקודש ותפסתי מונית ולמרבה ההפתעה הגעתי מספיק בזמן.

כשנחתתי בארץ הנהג שאסף אותי שידע שאני קשור לרבי ולחב"ד סיפר לי שהרבי עבר ארוע רפואי קשה.

יהודי צריך ללמוד מבת פרעה:
גם שנראה שיש משימה בלתי אפשרית, אתה צריך לעשות את שלך להשתדל "להושיט את היד" ואז הקב"ה יעזור.

השתדלתי, התעקשתי, ובעיקר זכיתי – פשוט סוג של נס גדול שקרה לי, היום לפני 27 שנים.

ברוך מרזל, חברון
קוקי
ידיד השטיבל
ידיד השטיבל
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג מערץ 26, 2018 11:53 pm
האט שוין געלייקט: 23 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 110 מאל

שליחה דורך קוקי »

וואו.. איך קען זאגן = ווי איינער וואס קען ברוך פערזענליך, ער איז א ריז פאר זיך.. ער וואוינט נישט סתם אין די שטחים נאר טיר ביי טיר מיט די נישט גוטע.. און אפגערעדט צו מ'איז א קנאי צו נישט. ער איז א ערליכער יוד
פארשפארט