"שטיסל" טעלעוויזיע סעריע

ארט, גראפיק,און פאטאגראפיע
פארשפארט
באניצער אוואטאר
berlbalaguleh
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג יולי 17, 2012 12:57 pm
האט שוין געלייקט: 25361 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 15512 מאל
קאנטאקט:

שליחה דורך berlbalaguleh »

סקרן: וכל מאן דבעי למידע. דער אמת איז אז כאטש ס'האבן זיך לעצטנס פארמערט די טעלעוויזיע סעריעס וועלכע פרובירן צו געבן אן אריינבליק אין לעבן פון די חרדים אין די היינטיגע וועלט. קומט אבער קיין איינס פון די שאוס נישט צו צו די געשמאק און טעם וואס די שטיסל סעריע האט מיט זיך פארגעשטעלט. ערשטנס. די פונקטליכקייט מיט וואס די (נישט רעליגיעזע) אקטארס האבן געשילדערט דאס אידישע, חסיד'ישע לעבן אן קיין איין טעות אדער עם הארצות, איז צום באוואונדערן.

ס'איז דא נאך א שאו וואס איז געלאפן אין ארץ ישראל פאר גאר א קורצע צייט וועלכע האט אויך געהאט דעם היימישן אמת'דיגן געשמאק. אבער ס'האטציך פלוצלינג אויפגעהערט. דער שאו (ע"ה) האט געהייסן..."החצר"...ס'האטציך געהאנדלט איבער א רעביש'ן הויף איבער וועלכן 2 ברודערס און זייערע חסידים האבן זיך געשלאגן (נישט ממש פיזיש.) ס'איז געווען גאנץ דראמאטיש. אויך מיט אומ-רעליגיעזע עקטארס. אבער זיי קומען נישט צו צו די אויטענטישקייט פון די שטיסל עקטארס...!
באניצער אוואטאר
רביה''ק זי''ע
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג פעברואר 15, 2018 8:46 pm
געפינט זיך: אין קוויטל-שטוב
האט שוין געלייקט: 5089 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 6524 מאל

שליחה דורך רביה''ק זי''ע »

כזבלון ועוד לקרא, איך האלט מיט רבי בערעלען, אויסער דעם וואס איך האב מער ליב די סארט דראמא און ראמאנס פון שטיסל.
Do y'all remember before the internet that people thought the cause of stupidity was the lack of access to information? Yeah, it wasn't that
באניצער אוואטאר
יהודי פשוט
ידיד ותיק
ידיד ותיק
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג דעצעמבער 30, 2014 9:00 pm
האט שוין געלייקט: 435 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 489 מאל

Re: "שטיסל" טעלעוויזיע סעריע

שליחה דורך יהודי פשוט »

בקרוב הייבט זיך אן א פרישע סעריע איבער חרדי'שע אידן, ס'הייסט אוטונומיות...
https://youtu.be/Z4t42ZlSlow
איך בין א נער און איך גלייב!!!
באניצער אוואטאר
berlbalaguleh
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
קאנטאקט:

יהודי פשוט: ייש"כ. ס'זעהט אויס צו זיין א פעסטע סעריע. נאר א ביסל מער פראסט ווי ..."שטיסל"...!
אברך משי
ידיד השטיבל
ידיד השטיבל
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג מאי 16, 2016 2:29 pm
געפינט זיך: נישט ווייט
האט שוין געלייקט: 268 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 443 מאל

שליחה דורך אברך משי »

ס'זעט אויס ווי א פעסטע חוזק פילם פון אונז חרדים, אבער ערנסט משקיע געווען...

מיר געפעלט די בעסטע די קאמענט וואס איינער שרייבט דארט "אחרי זה יגידו חרדים לא תורמים למדינה, תיראו כמה סדרות כבר עשו על חרדים, לא מפסיקים להוציא דברים כל שני וחמישי"... :lol:
בכל אדם יש דבר יקר שאינו נמצא בשום אדם אחר! (רבי פנחס מקוריץ זי"ע)
באניצער אוואטאר
יהודי פשוט
ידיד ותיק
ידיד ותיק
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג דעצעמבער 30, 2014 9:00 pm
האט שוין געלייקט: 435 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 489 מאל

שליחה דורך יהודי פשוט »

berlbalaguleh האט געשריבן:יהודי פשוט: ייש"כ. ס'זעהט אויס צו זיין א פעסטע סעריע. נאר א ביסל מער פראסט ווי ..."שטיסל"...!
ס'איז דא א גאר גרינגע וועג צו זאגן שכויח דא אויף קאווע שטיבל מ'רופט עס א לייק...[emoji3]
איך בין א נער און איך גלייב!!!
באניצער אוואטאר
berlbalaguleh
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
קאנטאקט:

יהודי פשוט:. ביסט א תובע בפה. נאדיר. אלייק. מער ווי איינס קען איך דיר נישט געבן. דו דארפסט פארשטיין אז בשעת איך מאך אויף א לינק וואס דו געסט, ווייס איך נאכנישט אויב איך וועלל עס ..."לייקן"...אדער נישט......!
ראוונע
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: זונטאג יוני 28, 2015 11:21 am
האט שוין געלייקט: 165 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 248 מאל

שליחה דורך ראוונע »

berlbalaguleh האט געשריבן:סקרן: וכל מאן דבעי למידע. דער אמת איז אז כאטש ס'האבן זיך לעצטנס פארמערט די טעלעוויזיע סעריעס וועלכע פרובירן צו געבן אן אריינבליק אין לעבן פון די חרדים אין די היינטיגע וועלט. קומט אבער קיין איינס פון די שאוס נישט צו צו די געשמאק און טעם וואס די שטיסל סעריע האט מיט זיך פארגעשטעלט. ערשטנס. די פונקטליכקייט מיט וואס די (נישט רעליגיעזע) אקטארס האבן געשילדערט דאס אידישע, חסיד'ישע לעבן אן קיין איין טעות אדער עם הארצות, איז צום באוואונדערן.

ס'איז דא נאך א שאו וואס איז געלאפן אין ארץ ישראל פאר גאר א קורצע צייט וועלכע האט אויך געהאט דעם היימישן אמת'דיגן געשמאק. אבער ס'האטציך פלוצלינג אויפגעהערט. דער שאו (ע"ה) האט געהייסן..."החצר"...ס'האטציך געהאנדלט איבער א רעביש'ן הויף איבער וועלכן 2 ברודערס און זייערע חסידים האבן זיך געשלאגן (נישט ממש פיזיש.) ס'איז געווען גאנץ דראמאטיש. אויך מיט אומ-רעליגיעזע עקטארס. אבער זיי קומען נישט צו צו די אויטענטישקייט פון די שטיסל עקטארס...!

יא האמיר יענץ געוואטש עס איז גאנץ גוט אבער קומט נישט צו א פערטעל צו וואס שטיסל איז געווען
אישתישבי
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מערץ 08, 2016 11:19 pm
האט שוין געלייקט: 121 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2068 מאל

שליחה דורך אישתישבי »

כ'זעה נישט ווי אקוראט דאס קען זיין, ווען זיי ווייזען חריידישע פאליס מיט א פאליציי היטל אויפהענגן א מודעה וועגן שבת, צו איינער וואס קלאפט אויף דער טיר און זאגט אז ער האט א אישור פין בית דין בודק צו זיין איר הויז. די זאכען עקזיסטירן נישט.
א קונץ צו זיין אליהו הנביא? א קונץ צו זיין איש תשבי!
אברך משי
ידיד השטיבל
ידיד השטיבל
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג מאי 16, 2016 2:29 pm
געפינט זיך: נישט ווייט
האט שוין געלייקט: 268 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 443 מאל

שליחה דורך אברך משי »

ליין וואס זיי שרייבן דארט אונטער דעם פריוויאו, עס איז געבויט כאילו מ'האלט נאך א "טיילונג" אין די מדינה צווישן די חרדים און חילונים וואס האבן זיך צעפראסקעט

שנת 2019. ישראל קרועה ומפולגת בין מדינת ישראל החילונית לבין האוטונומיה החרדית. מאורעות תשמ״ט (1989) העקובים מדם, הביאו להקמתה של פדרציה חרדית בתחומי ירושלים וגלילותיה הפועלת לפי חוקי ההלכה היהודית. בני-ברק הפכה לפרוור של תל-אביב החילונית. כל אחד מאזרחי ישראל נדרש להחליט אם הוא מעוניין להפוך לתושב של האוטונומיה החרדית, או נשאר בתחום שיפוטה של ישראל החילונית. מדינת ישראל נותרה מדינה שיש בה חופש ופולחן דת, אבל הדת הופרדה מן המדינה לחלוטין. בשנה שלאחר מכן נבנתה חומת הפרדה שמקיפה את האוטונומיה החרדית, ומסוף מעבר אימתני הוקם בגבולות האוטונומיה והמדינה בהרי ירושלים, סמוך לבית שמש. כל אזרח ישראלי שמעוניין לבקר באוטונומיה, נדרש לאשרת כניסה ולבדיקה שמטרתה מניעת הברחת מצרכים שאסורים להכנסה לשטחי האוטונומיה.

בְּרוֹידֶא (אסי כהן), מאכער חרדי המתגורר באוטונומיה החרדית ומתפרנס מהברחות קטנות ואסורות בין המדינה החילונית והאוטונומיה החרדית. מקבל הצעת עבודה שתשנה את חייו: לחטוף ילדה קטנה עליה מתנהל מאבק משפטי בין שתי משפחות – חרדית וחילונית, ולהעביר אותה מהמדינה החילונית לטריטוריה החרדית. הסאגה המשפטית שמוגדרת כ״משפט שלמה המודרני״, ובעקבותיה חטיפתה של הילדה, מעוררות סערה דרמטית שמאיימת לקרוע לגזרים את הסטטוס-קוו הטריטוריאלי. האש שבה להבעיר את המדינה כולה ומלחמת האחים נראית קרובה מתמיד. מבין השברים, החומות והקרעים עולים אהבה גדולה וגעגועים הביתה.
בכל אדם יש דבר יקר שאינו נמצא בשום אדם אחר! (רבי פנחס מקוריץ זי"ע)
איסר האטלקי
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג מאי 23, 2016 2:00 am
געפינט זיך: צווישן קאסוב אין וויזניץ
האט שוין געלייקט: 955 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1361 מאל

שליחה דורך איסר האטלקי »

אזעלכע הויכשטאקיגע דמיונות.

איך פארשטיי אז איינער קען אזאנס חלומ'ן, אבער ער שעמט זיך נישט עס איבערצוזאגן? און נאך מאכן א פילם דערפון?.....
באניצער אוואטאר
berlbalaguleh
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
קאנטאקט:

אישתישבי האט געשריבן:כ'זעה נישט ווי אקוראט דאס קען זיין, ווען זיי ווייזען חריידישע פאליס מיט א פאליציי היטל אויפהענגן א מודעה וועגן שבת, צו איינער וואס קלאפט אויף דער טיר און זאגט אז ער האט א אישור פין בית דין בודק צו זיין איר הויז. די זאכען עקזיסטירן נישט.

אישתישבי: ואס רעדסטו...?! ווען ס'האטציך אפגעטון די גרויסע מחאות (און ראיאטן) איבער דאס אויפמאכן דעם ..."חניון".../פארקינג לאט העכער מאה שערים אום שבת. נאר די ראיאטן האבן געהאט א המשך נאך שבת אויך...! זענען געווען עטליכע רעליגיעזע פאליסלייט. איינער איז אפילו געווען א חסיד'ישער יונגערמאן מיט בארד און פיאות (אפגעפיקטשערט אין בלאט.)....!
טרויבן88
ידיד ותיק
ידיד ותיק
זיך רעגיסטרירט: פרייטאג נאוועמבער 13, 2015 1:15 pm
האט שוין געלייקט: 292 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 569 מאל

שליחה דורך טרויבן88 »

יהודי פשוט האט געשריבן:בקרוב הייבט זיך אן א פרישע סעריע איבער חרדי'שע אידן, ס'הייסט אוטונומיות...
https://youtu.be/Z4t42ZlSlow
איך וואלט מציע געווען צי עפענען א נייע אשכול און אריבערפירן אלע תגובות
לעב אין לאז לעבן.
באניצער אוואטאר
כלבאשבוע
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג יולי 03, 2014 10:12 am
האט שוין געלייקט: 4 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1082 מאל
קאנטאקט:

שליחה דורך כלבאשבוע »

אינטערעסאנטע נייע פילם פון אינדורסקי (די שרייבער פון שטיסל)

https://www.youtube.com/watch?v=T7I22iFtH6Y
לְבַר נַטְלִין, וְלָא עָאלִין, הַנֵי כִּלְבֵין דַחֲצִיפִין.
באניצער אוואטאר
כלבאשבוע
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג יולי 03, 2014 10:12 am
האט שוין געלייקט: 4 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1082 מאל
קאנטאקט:

שליחה דורך כלבאשבוע »

ראשעקאל האט געשריבן:בחירות תשעג
הרב קלמן גולדשמידט בראיון מיוחד על הסדרה שטיסל
הרב קלמן גולדשמידט למד משחק כשהיה חילוני, מאז כבר 35 שנה הוא מרביץ תורה ברבים. אך לאחרונה שוב ראינו אותו על המרקע בתפקיד אביה של אלישבע בסדרה 'שטיסל' • בראיון מיוחד הוא מספר על חוויותיו בסדרה • על הרעיון לשחק בסדרה חילונית: "הרב שלי אמר לי: 'אם אני הייתי יכול אני הייתי הולך לשחק'" • על הזעזוע שעבר עליו מההשתתפות בסדרה: "אם אני עלה תאנה שם, אני מסיר אותו" • צפו (ראש השנה)
נסים בן חיים|כ"ח באלול תשעג 20:52 03.09.13הדפסה
(צילום: כיכר השבת )
צפו במדור וידאו
הרב קלמן גולדשמידט, הוא אישיות ירושלמית ידועה ומפורסמת. אלו שזכו להכירו, מסרבים שיעבור עליהם שבוע אחד בלי ר' קלמן. ואמרותיו הנעימות שלא נופלים מסיפוריהם האגדיים של המגידים הירושלמיים, קרבו רבים והשיבו רבים אף יותר מעוון.

במשך שנים הוא מרביץ תורה בצורה הייחודית רק לו, ואלפי תלמידי ישיבות, שמתייחסים אליהם לעתים כ'נושרים' חייבים לו את חייהם הרוחניים.

הרב גולדשמידט הוא חוזר בתשובה, לפני 35 שנה הוא עוד היה בבוהמה החילונית, למד משחק בניו-יורק ושיחק בתאטראות נחשבים. מאז הוא עזב את עולם התוהו, היה לתלמיד מובהק של הרב בעדני, התקרב לברסלב וכאמור מרביץ תורה יום וליל.

ההשפעה הרוחנית שלו על אלפי בני נוער שעברו תחת שרביט חינוכו והנהגתו, ניכרת וחביבותו משמחת כל רואיו. את עולם התוהו כאמור הוא עזב לפני שנים רבות, אך עדיין יש לו משנה סדורה על כוחה של המצלמה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כמי שמכיר בה, הוא השתמש בה רבות לעצב את אישיותם הרוחנית של תלמידיו הצעירים. והאמת, יש לו תוכנית להשתמש בכוחה הפסיכולוגי של המצלמה לקרב את נושרי עמך ישראל.

לאחרונה שוב נחשפנו לדמותו של הרב גולדשמידט, הפעם על המסך הקטן, בסדרה הפופולרית 'שטיסל' בתפקיד אביה של אלישבע הגרושה.

תפקיד אותו בא לבצע בכדי לקדש שם שמים ברבים, על פי הוראה מיוחדת מרבו שאמר לו, שאם הוא היה יכול ללכת ולקדש שם שמים היה הולך ומשחק בשטיסל.

בראיון מיוחד הוא תוקף את הצורה בה מצולמים החרדים בסדרות חילוניות. ומבקש לגזול את החנית מיד המצרי: "במקום שנראה כחגבים בעיניהם, נעשה אנחנו מה שצריך לעשות".

כולם במחשבה התבררו

"אני שחקן, אני משחק כל היום יש לי במאי (הקדוש ברוך)".

"איך אני משחק עם נשים? אני עושה סאבסיטושן - החלפה. כשאני אמרתי ב'שטיסל' לשחקנית טקסט, אז אמרתי לא לה, התכוונתי לבת שלי - הוא אוהב אותך, לא מכיר אותה לא מסתכל עליה".

"כולם במחשבה התבררו, המחשבה אם אתה שולט בה היא העניין".

"כשאתה מדבר על שטיסל, השאלה היא איך משכו אותי פנימה? אמרו לי זה תוכנית שהולכת לייצג את החרדים, סיפור תמים של אלטר בוחר, ו... רבנים משחקים שם".

"התחלתי להתלהב, אישתי תמיד פוסלת והיא בקשה ממני ללכת לשאול רב. שאלתי את הרב שלי הרב רבינוביץ' והוא כל כך התלהב עד שאמר לי הוא אמר לי אם הייתי יכול אני הייתי הולך".

"הייתי בטוח שהולכים לראות אותנו, שיראו אותי, אם אתה רואה אותי בטיש, אתה חוזר בתשובה".

"אבל עכשיו, כשאני רואה את שטיסל אני שואל: זה שטיסל זה אני, את זה אני מייחצן?! זה לא יאומן".

אם אני עלה תאנה של הסדרה אני מוריד אותו

"הראו לי את הקטע בו אני משחק, מה רואים? את האבא נרדם בשבת באמצע הזמירות. זה שבת?! זה מה שאני רציתי להראות לעולם מה זה שבת".

"אמרו לי רוצים להראות את הפן היפה שלנו, את גאולה, את החבר'ה שלנו, אבל עכשיו אני רואה את הסבתא שרואה טלוויזיה, והיא אומרת לנכדות שלה 'הם לא אוהבים', זה הסבתות שלנו?! זה המלאכיות של קבר רחל?!"

"אם אני עלה תאנה שמה אני מוריד אותו. לכן אני בא עכשיו לכפר על זה".

"אדם אחד בא אלי בשכונה ושאל אותי מה אני עושה בשטיסל, שאלתי אותו מה אתה עושה בשטיסל?? מילא אני, שחקתי שם, אבל איך אתה רואה את זה?"

אבל האמת, אין הכי נמי, מה אני עושה בשטיסל?!

בד״ה, ז״ל
לְבַר נַטְלִין, וְלָא עָאלִין, הַנֵי כִּלְבֵין דַחֲצִיפִין.
באניצער אוואטאר
הוגה
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 09, 2013 1:20 pm
געפינט זיך: מאנסי
האט שוין געלייקט: 6841 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 6553 מאל

שליחה דורך הוגה »

פעטער נחום (ששון גבאי) פון שטיסל האט פארברענגט דעם חנוכה אין וויליאמסבורג.

קרעדיט.
בייגעלייגטע פיילס
FB_IMG_1544324590910.jpg
FB_IMG_1544324570144.jpg
FB_IMG_1544324572403.jpg
FB_IMG_1544324582930.jpg
FB_IMG_1544324587162.jpg
"לא מצאנו בשום מקום בתורה שמצווה אדם להיות למדן ובקי בכל חדרי התורה. שכן תכלית הלימוד אינה להיות למדן אלא להיות אדם טוב, לעשות הטוב ולהטיב לזולתו." ~ רמ"מ מקאצק ז"ל
באניצער אוואטאר
טאמבל סאס
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג מערץ 08, 2012 7:59 am
געפינט זיך: נישט דאס פלאץ.
האט שוין געלייקט: 6640 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 3625 מאל

שליחה דורך טאמבל סאס »

נאך איינער באמערקט דער פערטער וואס איז קענטליך בכוונה ארויסגעשניטן געווארן אבער וואס אין די שפיגל, מערסט אדד, ערשיינט גענצליך נישט?
דאס איז נישט מייניגע, דאס איז אויך נישט פון באשעפער. דאס איז פון די מאדערנע אחיה השילוניס פון היינט.
פארוואס זאג איך אייך דאס? ווייל כל מי שאינו אומר דבר בשמם מתעטר בעטרה שאינו שלו ומביא בערות, גסות רוח ואמונות טפלות בעולם.
באניצער אוואטאר
קאצקע ציקער
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: פרייטאג אפריל 06, 2012 1:46 am
האט שוין געלייקט: 1052 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1251 מאל

שליחה דורך קאצקע ציקער »

טאמבל סאס האט געשריבן:נאך איינער באמערקט דער פערטער וואס איז קענטליך בכוונה ארויסגעשניטן געווארן אבער וואס אין די שפיגל, מערסט אדד, ערשיינט גענצליך נישט?

ניין
באניצער אוואטאר
רביה''ק זי''ע
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג פעברואר 15, 2018 8:46 pm
געפינט זיך: אין קוויטל-שטוב
האט שוין געלייקט: 5089 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 6524 מאל

שליחה דורך רביה''ק זי''ע »

סקרן האט געשריבן:ס'הייסט אז בקרוב ממש קומט א דריטע עונה ווייסט איינער מער פרטים?

https://www.srugim.co.il/174081-%D7%91% ... 7%A1%D7%9C

ובעונותינו שרבו יצאו מהן מה שיצאו מהן...
Do y'all remember before the internet that people thought the cause of stupidity was the lack of access to information? Yeah, it wasn't that
[NAMELESS]

שליחה דורך [NAMELESS] »

שטיסל איז אויף נעטפליקס, ביידע סיזענס.
chosen people
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג יוני 26, 2012 6:00 pm
האט שוין געלייקט: 998 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 363 מאל

שליחה דורך chosen people »

גראדעמעכעלע האט געשריבן:שטיסל איז אויף נעטפליקס, ביידע סיזענס.

מיט ענגלישע טייטל'ס?
[NAMELESS]

שליחה דורך [NAMELESS] »

chosen people האט געשריבן:
גראדעמעכעלע האט געשריבן:שטיסל איז אויף נעטפליקס, ביידע סיזענס.

מיט ענגלישע טייטל'ס?

יא, עס האט ענגלישע סובטייטלס פאר ביידע סיזענס.
[NAMELESS]

שליחה דורך [NAMELESS] »

Screenshot_20190128-182151.png
פארשפארט