טרייעל פון האדמו"ר מלב טהור שליט"א

היימיש, לאקאל, און איבער דער וועלט
פארשפארט
באניצער אוואטאר
berlbalaguleh
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג יולי 17, 2012 12:57 pm
האט שוין געלייקט: 25361 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 15512 מאל
קאנטאקט:

שליחה דורך berlbalaguleh »

סיקטים: אבער דאס ברענגט אונז נישט ווייטער. די ..."כת" וואלט זיך געקענט זייער גרינג העלפן. אויב זיי זאללן טוישן זייער ביהעיוויאר. און אנהייבן זיך פיהרן ווי נארמאלע מענטשן עפ"י התורה. וואלטן זיי נישט געהאט קיין שום פראבלעים אין קיין איינס פן די מדינות וואו זיי זענען געווען.

אבער אין דעם יעצטיגן מצב זענען די אנפיהרערס די וועלכע נוצן אויס אומגליקליכע מענטשן פאר זייער (קרימינאלע) אגענדא. דאס דארף זיך ענדיגן. ווילאנג דער פונדאמענטאלער פאקט טוישט זיך נישט גייט אלעס ווייטער בלייבן אזוי.
cictim
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: דאנערשטאג מאי 14, 2015 3:13 pm
האט שוין געלייקט: 9 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 254 מאל

שליחה דורך cictim »

0FACD07F-308A-4E05-B0FD-F6F8B250E29A.jpeg
מולדובה לא אישרה את כניסת אנשי 'לב טהור'; חזרו לטורקיה
עשרות מאנשי קהילת 'לב טהור' ממשיכים לנדוד ממדינה למדינה בניסיון למצוא חוף מבטחים, אולם עד כה אף אחת לא הסכימה לקלוט אותם לאחר שנודעו מעשיהם הנפשעים של ראשיה. מי שנאלצים לסבול על לא עוול בכפם, הם ילדי המשפחות הנודדות גם מולדובה דחתה אותם

כ-70 חברי כת 'לב טהור' ממשיכים במסע הנדודים ובניסיון להגיע לחוף מבטחים, שם לא יעקבו אחריהם. אחרי שהיו בקנדה, גואטמלה, מקסיקו, כורדיסטן וטורקיה, הגיעו חברי הכת למולדובה, אך הרשויות לא אישרו את כניסתם. גורם בממשל המולדובי אמר הבוקר ל'בחדרי חרדים' כי "הקבוצה לא רצויה, נצטרך לבחון מה לעשות איתם".

חברי כת 'לב טהור' שנחתו באיסטנבול שבטורקיה לפני מספר ימים, לא קיבלו אישור כניסה, ונשלחו לרומניה על פי בקשתם, הרשויות ברומניה אישרו כניסה לחברי הכת, אך עכשיו מתברר כי גם הרומנים פחות 'התלהבו' מהם, והם המשיכו למולדובה, חלק מהם כבר הגיעו. אך ממידע שהגיע ל'בחדרי חרדים' עולה, כי המולדובים הבינו כי אנשי 'לב טהור' יגרמו לבעיות, הורו להם לחזור למקום ממנו באו, חלקם חזרו לטורקיה. וחלקם עדיין מחפשים מקום.

בשעות הבוקר המוקדמות (שישי), עם היוודע דבר ניסיונות כניסתם של אנשי 'לב טהור' למולדובה, שיגר רבה הראשי של המדינה, הרב פנחס זלצמן, מכתב דחוף לנשיאת המדינה מאיה סנדו, בבקשה שזו שתעצור את כניסתם. במכתבו, מציין הרב זלצמן כי מדובר בכת מסוכנת, שמואשמת במעשים פליליים נוראיים.

הרב זלצמן כותב כי כניסתם של אנשי הכת עלולה להוביל לעליה חמורה באנטישמיות וכי יש לעצור את כניסתם של אנשי 'לב טהור' בכל מחיר. במקביל עומד הרב זלצמן בקשר עם גורמי ממשל וגורמים ביטחוניים במולדובה ובישראל על מנת למנוע את כניסת המשפחות למדינה.

הרב מנדי חיטריק, רבה האשכנזי של טורקיה ויו"ר איחוד הרבנים במדינות האיסלם, אומר ל'בחדרי חרדים': "אני מקווה שהם לא יגיעו לטורקיה, אלא יישלחו לארץ או לארצות הברית, כדי שהילדים יטופלו על ידי רשויות הרווחה ומי שצריך יועמד לדין. בכל אופן אין בכוונתנו לעזור להם בשום דרך כלשהי".
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.
באניצער אוואטאר
קהל'ס נער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: זונטאג אקטאבער 25, 2020 1:25 am
געפינט זיך: ווי א נער אויפן מארק
האט שוין געלייקט: 5892 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 5798 מאל

שליחה דורך קהל'ס נער »

פון ווי קען די פרעזידענט פון מולדובה עברית?
If I could do it all again, I'd be a plumber.

Albert Einstein
moneyminded
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 17, 2012 7:56 pm
האט שוין געלייקט: 546 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 158 מאל

Re: טרייעל פון האדמו"ר מלב טהור שליט"א

שליחה דורך moneyminded »

סא זייער גאנצע חברה ביישטייט יעצט פון גאנצע 70 מענטשן אינקלודעט אנשים נשים וטף?
אדער סאיז דא נאך מענטשן אין נאך מקומות?
ווער פירט זיי יעצט ? ווער איז דארט יעצט די מנהיג ?.
פון ווי האבן זיי געלט פאר טיקעטס?
די וואס דרייען זיך דא יעצט אין בארא פארק שאפו געלט פאר זיי?

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
נפה
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג נאוועמבער 01, 2021 11:15 am
האט שוין געלייקט: 809 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 386 מאל

שליחה דורך נפה »

moneyminded האט געשריבן:סא זייער גאנצע חברה ביישטייט יעצט פון גאנצע 70 מענטשן אינקלודעט אנשים נשים וטף?
אדער סאיז דא נאך מענטשן אין נאך מקומות?
ווער פירט זיי יעצט ? ווער איז דארט יעצט די מנהיג ?.
פון ווי האבן זיי געלט פאר טיקעטס?
די וואס דרייען זיך דא יעצט אין בארא פארק שאפו געלט פאר זיי?

ניין עס איז דא אפאר אין אנדערע לענדער איך געדענק נישט וואו עס איז געשטאנען אז זיי האבן זיך צוטיילט צו אפאר גרופעס
זיי האבן אלץ געהאט א מעכטיגע שנאר קאמפיין זעט אויס אז עס איז נאך געבליבן געלט פון דארט
אגב פאריגער וואך ביי די קארט האט מען אויסגעפרעגט זייער ״רבי״ נחמן העלבראנץ האט ער געזאגט אז ביי די תקופה פון די קינדנעפינג שנת 2018 למספרם האבן זיי געהאט ערענסטע פלענער צו גיין קיין איראן ה״י
אויך רעדט מען דארט כסדר פון איינער דא אין ניו יארק אהרן ראזנער א ברידער פון מאיר ראזנער וואס דארף צו אנפירען זייער פעולות דא אין אמעריקע און די אסיפה וועגן די קינדנעפינג איז געווען ביי אים אין אפיס אויב איינער קען אריינקומען מיט א קלארע פרופיל ווער דער פארשוין איז און פארוואס ער זיצט נישט אונטער גראטעס ?
cictim
היימישער באניצער
היימישער באניצער

שליחה דורך cictim »

תוך חילול שבת: עשרות חברי כת 'לב טהור' נחתו וגורשו
חברי כת 'לב טהור' שעסוקים בתקופה האחרונה בניסיון נואש למצוא מקום של קבע בו יוכלו להשתקם אחרי מות מנהיגם ומעצר בכירי הכת, מגורשים שוב ושוב מהמדינות אליהן הם מגיעים בעיצומו של יום השבת הם נחתו במולדובה ממנה גורשו מייד עם יציאתה

עשרות חברי כת לב טהור נחתו בעצם יום השבת במולדובה, הם סורבו כניסה וגורשו חזרה לטורקיה מייד עם צאת השבת, חברי הכת מנסים למצוא מנוח לכף רגלם, אך הם מגורשים מכל מקום אליו הם מגיעים.

העסקן החסידי העולמי יעקב פליטשקין, שעוסק רבות בעניינם, אומר כי "כרגע לא ברור מה יהיה איתם, הכל עדיין מאד מבולבל, חברי הכת מפוזרים במספר מקומות, טורקיה, רומניה, וגואטמלה".

זאת לא הפעם הראשונה שבה חברי הכת הסדיסטית מחללת שבת. כזכור, ביולי 2019, הוגש כתב אישום נגד ראשי 'לב טהור', כנופיה אכזרית שחטפה ילדים תוך חילול שבת בנסיעה ברכב ובטיסה, כשהילדים לבושים מחופשים לגויים כדי להסוות את זהותם.
היסטאריע
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג מערץ 01, 2021 4:58 pm
האט שוין געלייקט: 43 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1375 מאל

שליחה דורך היסטאריע »

נאך א מזל זיי זענען סטופיד און לויפן קיין איראן. און א משוגענער האט מזל, ווען איראן נעמט זיי אהן וואלט נישט געבליבן פין זיי קיין שריד ופליט.
זעהט זיי יעצט צושפרייט, פירוד לרשעים נאה להם ולעולם.
בערל דער בעל עגלה'ס הסכמה אויף מיר דא

ווען אזא לאו-לייף (טאקע, אויך מיר א שריפטשעלטער) ווי דו (שאינו יודע להבחין בין..."דו" ל' "די"... קומען אויף מיין באס, ווארף איך זיי אראפ נאך איידער זיי האבן א טשענס צו טון זייערע מעשים תעתועים
נפה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

שליחה דורך נפה »

היסטאריע: די רשעים זענען נישט צושפרייט די קרבנות זענען צושפרייט עס וואלט ווען געדארפט קומען אן אינטערנעשינעל גרופ מיט פסיכאלאגן צו באפרייען די קרבנות פון זייער ברעין וואשינג און די אכזריותדיגע ברעין וואשערס זאלן טרעפן זייער פלאץ במהרה אין חד גדיא
באניצער אוואטאר
פרייוויליג
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 10, 2014 4:44 pm
האט שוין געלייקט: 1168 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2184 מאל

שליחה דורך פרייוויליג »

חכמת שלמה האט געשריבן:די נייע לבוש וואס אנשי שלומינו האבן זיך אונטערגענומען אי"ה.

אוי די לבוש זעט דאך אויס ממש ווי די ווייבערישע לבוש. וויאזוי קען מען וויסן די חילוק פון די צוויי גענדערס?

כאף עס וועט זיך נישט ענדיגן מיט די מעשה וואס איז יעצט געווען אין די נייעס
באניצער אוואטאר
פרייוויליג
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: מיטוואך דעצעמבער 10, 2014 4:44 pm
האט שוין געלייקט: 1168 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2184 מאל

שליחה דורך פרייוויליג »

[tag]חכמת שלמה[/tag]

מיך באדערט איין זאך מיט דיינע באריכטן.

ווי אנדערע האבן שוין ערווענט דא ווייסטו גאנץ גוט אז רוב מנין ובנין פון כלל ישראל, און קאווע שטיבל בפרט, איז נישט אין די גייסט פון לב טהור, די עולם האלט לב טמא פאר א קראנקער גרופע. אבער אעפ"כ טרעפסטו קאווע שטיבל אלס א מקום וואו צו ריליסען דיין ענקזייעטי און די גלייכסט די טיעז וואס דו עולם געבט דיך. דו אינזשויסט די פיינטליכע מעסעדזשעס, און דאס געבט דיך די הנאה זיך צו שטארקן אויף די פיינט, און זיך באפעסטיגן אין דיינע שיטות.

און דאס קומט אין די זעלבע צייט ווען דער עולם האט עקסעס צו די לייוו טריילס, און יעדער קען דאס דן זיין פאר זיך, אן דארפן צו קומען צו די פילטער פון א גייסטליכער קולט מעמבער.

דאס קומט אויך אין די זעלבע צייט ווען צענדליגער קינדער און פרויען לעבן אין פיין, שמערצן און יסורים, און ווערן גייסטליך מאלעסטעט און פיזיש דיפרייווט פון אלעס וואס די מענטשהייט און אידישקייט שטעלט אלץ ארויס. די מעבערס ווייסן נישט וואס גוגל איז, אבער די פירער שרייבן אויף קאווע שטיבל, און אינדזשויען די געשמאק צו אויסליפטערן זייערע שווערע לאגע, און הערן די פידבעק, וויסענדיג אז ווען זיי מאכן צו זייער בראזער זעען זיי מענטשן אין גארבעטש בעגס וואס גייען אדורך אוישוויץ און בוכענוואלד א יעדן טאג פון זייערע לעבן.
קאך_לעפל
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג דעצעמבער 10, 2012 11:16 am
האט שוין געלייקט: 268 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 3324 מאל

שליחה דורך קאך_לעפל »

ער ארבייט זייער קליג....
די קולט פירער ווילן זייער שטארק זיין א חלק פון כלל ישראל, זיי ווילן זיך אהער שטעלן אלס א חסידות ווי אלע אנדערע חסידות'ער. דערפאר ברענגט ער די נייעס, אזוי צו זאגן ווי אז כלל ישראל גיבט א קרעפ איבער די לעגאלע קאפ וויי פון די לב טכוס קולט...
דאס איינציגסטע זאך אויף וואס כלל ישראל איז הייס מתפלל צום הייליגן מתיר אסורים איז:
אז דאס פארשאלטענער קולט זאל אויפגעלעזט ווערן, און ס'זאל נישט שאטן פאר קיין שום איד. און אז עס זאל נישט פארבליייבן פון דעם ארז הנגדע שר''י קיין שם ושאר ונין ונכד... זאל דער אלמעכטיגער ג-ט שיקן זיינע מלאכי חבלה און זיי זאלן פארוואגלן די אפשטאמיגע פונעם ארז הנגדע, צו אן אומבאשטומט ארט ערגץ-וואו אונטער די הרי חושך, און מזאל שוין פון די אכזרים קיינמאל מער נישט הערן..
עזרא
א גאסט אין שטיבל
א גאסט אין שטיבל
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג אפריל 20, 2015 2:02 pm
האט שוין געלייקט: 6 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 27 מאל

שליחה דורך עזרא »

cictim האט געשריבן:
0FACD07F-308A-4E05-B0FD-F6F8B250E29A.jpeg
מולדובה לא אישרה את כניסת אנשי 'לב טהור'; חזרו לטורקיה
עשרות מאנשי קהילת 'לב טהור' ממשיכים לנדוד ממדינה למדינה בניסיון למצוא חוף מבטחים, אולם עד כה אף אחת לא הסכימה לקלוט אותם לאחר שנודעו מעשיהם הנפשעים של ראשיה. מי שנאלצים לסבול על לא עוול בכפם, הם ילדי המשפחות הנודדות גם מולדובה דחתה אותם

כ-70 חברי כת 'לב טהור' ממשיכים במסע הנדודים ובניסיון להגיע לחוף מבטחים, שם לא יעקבו אחריהם. אחרי שהיו בקנדה, גואטמלה, מקסיקו, כורדיסטן וטורקיה, הגיעו חברי הכת למולדובה, אך הרשויות לא אישרו את כניסתם. גורם בממשל המולדובי אמר הבוקר ל'בחדרי חרדים' כי "הקבוצה לא רצויה, נצטרך לבחון מה לעשות איתם".

חברי כת 'לב טהור' שנחתו באיסטנבול שבטורקיה לפני מספר ימים, לא קיבלו אישור כניסה, ונשלחו לרומניה על פי בקשתם, הרשויות ברומניה אישרו כניסה לחברי הכת, אך עכשיו מתברר כי גם הרומנים פחות 'התלהבו' מהם, והם המשיכו למולדובה, חלק מהם כבר הגיעו. אך ממידע שהגיע ל'בחדרי חרדים' עולה, כי המולדובים הבינו כי אנשי 'לב טהור' יגרמו לבעיות, הורו להם לחזור למקום ממנו באו, חלקם חזרו לטורקיה. וחלקם עדיין מחפשים מקום.

בשעות הבוקר המוקדמות (שישי), עם היוודע דבר ניסיונות כניסתם של אנשי 'לב טהור' למולדובה, שיגר רבה הראשי של המדינה, הרב פנחס זלצמן, מכתב דחוף לנשיאת המדינה מאיה סנדו, בבקשה שזו שתעצור את כניסתם. במכתבו, מציין הרב זלצמן כי מדובר בכת מסוכנת, שמואשמת במעשים פליליים נוראיים.

הרב זלצמן כותב כי כניסתם של אנשי הכת עלולה להוביל לעליה חמורה באנטישמיות וכי יש לעצור את כניסתם של אנשי 'לב טהור' בכל מחיר. במקביל עומד הרב זלצמן בקשר עם גורמי ממשל וגורמים ביטחוניים במולדובה ובישראל על מנת למנוע את כניסת המשפחות למדינה.

הרב מנדי חיטריק, רבה האשכנזי של טורקיה ויו"ר איחוד הרבנים במדינות האיסלם, אומר ל'בחדרי חרדים': "אני מקווה שהם לא יגיעו לטורקיה, אלא יישלחו לארץ או לארצות הברית, כדי שהילדים יטופלו על ידי רשויות הרווחה ומי שצריך יועמד לדין. בכל אופן אין בכוונתנו לעזור להם בשום דרך כלשהי".

וואס איז פלוצלינג געשען מיט 'יהודי לא מגרש יהודי'?
נפה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

שליחה דורך נפה »

עזרא האט געשריבן:וואס איז פלוצלינג געשען מיט 'יהודי לא מגרש יהודי'?

ווי אזוי קומט עס דא אריין? מען רעדט דא פון נישט אריינלאזן צו א פלאץ ווי זיי זאלן זיך קענען אויסבאהאלטן פון די געזעץ און ווייטער טון זייער שמוציגע מעשים
ליב צו וויסן
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: זונטאג דעצעמבער 08, 2019 7:02 pm
האט שוין געלייקט: 2658 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1064 מאל

שליחה דורך ליב צו וויסן »

נפה האט געשריבן:
עזרא האט געשריבן:וואס איז פלוצלינג געשען מיט 'יהודי לא מגרש יהודי'?

ווי אזוי קומט עס דא אריין? מען רעדט דא פון נישט אריינלאזן צו א פלאץ ווי זיי זאלן זיך קענען אויסבאהאלטן פון די געזעץ און ווייטער טון זייער שמוציגע מעשים

דו לויפסט דא פון איין עקסטרעם צום צווייטן וד"ל
נפה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

שליחה דורך נפה »

לא הבנתי
moneyminded
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג אפריל 17, 2012 7:56 pm
האט שוין געלייקט: 546 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 158 מאל

שליחה דורך moneyminded »

סא למעשה זעט זיך אויס אז פליטשקין מיט נאך חברה האלטען א וואכזאם אויג אויף די חברה און מאכן זיכער אז קיין איין לאנד זאל זיי נישט אריינלאזן

cictim
היימישער באניצער
היימישער באניצער

שליחה דורך cictim »

נישט פליטשקין נאר די שב״כ מיט די FBI

מנדי לוי, כיום בן 18, הינו מהבודדים שהצליחו לחמוק מהכת הקיצונית 'לב טהור'. לאור חזרתה לראש הכותרות, עם הניסיונות למצוא מקלט מדיני חדש, הוא שוחח עם כתב 'בחדרי חרדים' וגולל את הסבל שעבר בכת ומה היה הקש ששבר את גב הגמל ואשר גרם לו לעזוב את הכת. כן הוא מספר על פטירת אביו בצורה טראגית בהותירו אחריו עשרה יתומים וגם, הנתק מאמו, שאינו יודע אם היא עודנה בחיים.

כת 'לב טהור' נמצאת בשבועות האחרונים תחת מעקב, אנשי הכת נזרקים מכל מדינה שאליה הם מגיעים, גואטמלה, מקסיקו, כורדיסטן, טורקיה, רומניה ומולדובה. מדי פעם דולפות עדויות מסמרות שיער מהמתרחש בתוככי הכת הסאדיסטית. אך עדות מטלטלת שכזאת טרם נשמעה עד כה.

מנדי לוי, מספר לאתר Insider על מה שהתרחש באותן שנים בהן חסה בצל אנשי הכת האכזריים; "הייתה אישה אחת שהייתה אלרגית לשומשום, בעיקר לטחינה. ערב אחד בסביבות חג סוכות ב-2017 בגואטמלה, הרב (נחמן הלברנץ) רצה לבדוק את אמונתה בו והורה לה לאכול טחינה. היא אמרה לו שהיא עלולה למות, אבל הוא התעקש והורה לה לאכול טחינה בכל זאת". מנדי לוי, מספר כי שעתיים לאחר מכן, היא מתה. מכיוון שהיא סבלה מתגובה אלרגית, "הם לא אישרו לה להזמין אמבולנס. באופן כללי אסרו בלב טהור להזמין רופאים ללא רשות הרב, אמרו לנו לסמוך רק על מה שיאמר הרב".

הוא מספר כי "הם לא רצו לקבור אותה בהתחלה, הם אמרו שהיא תחזור שוב לחיים, הם אמרו לחברי הכת המזועזעים שהיא תתעורר בקרוב, אחרי ארבע לפנות בוקר הם לבסוף קברו אותה. הרב הסביר אחר כך שהיא מתה כי היא לא האמינה בו".

"הם לא רוצים שאנשים יראו את העולם שבחוץ", מתאר לוי את החיים בכת, "אף אחד לא יכול ללכת לשום מקום ללא רשותו של המנהיג, כך אבא שלי מת, הוא קיבל דלקת, ואמא שלי אמרה לי ולאחיי הגדולים ללכת למנהיג ולשאול אם הוא יכול לראות רופא, הוא אישר הגעת רופא שבדק אותו ואמר שהוא חייב להתפנות לבית החולים, אבל הרב אסר".

"אבא שלי לא אכל, הוא חלה יותר ויותר במשך שבוע וחצי, וככה זה נגמר, הוא נפטר באוקטובר 2016, אולי הם רצו להרוג אותו, אני לא יודע למה, אולי פחדו שהוא עומד לעזוב את הקהילה, כי אבא שלי כבר אמר פעם שהוא שוקל לעזוב, אולי הם רצו להראות לו שאתה לא יכול לעזוב".

בהמשך תיאר מנדי את ההנהגות הנוקשות בכת; "אתה מתעורר ב-5:30 בבוקר כל יום, דבר ראשון אתה מגיע לבית הכנסת, מבית הכנסת אחד הרבנים לוקח את כל הבחורים לנהר לטבול במים הקרים, יש גם נחשים במים, מצאנו הרבה נחשים, ברגע שכולם מסיימים לטבול, הם דואגים שכולם יחזרו לבית הכנסת".

לוי מספר כי לפני התפילה כולם חייבים להתייחד עם בורא עולם לפחות חצי שעה. "ואז כולם צריכים להניח תפילין במשך שלוש שעות, אתה לא יכול להוריד אותם, שחרית היא שלוש שעות מינימום". עוד סיפר, "לאחר שחרית אחד הרבנים נכנס לבית הכנסת ומעביר שיעור, במשך רוב שעות היום אתה בבית הכנסת ואתה צריך ללמוד את ספריו של שלמה הלברנץ המנהיג הראשי של לב טהור (שטבע במקסיקו ב-2017), צריך ללמוד אותם, צריך לדעת אותם בעל פה, ואם לא, יש לכך השלכות".

לוי ממשיך ומתאר: "כל ספר קודש אחר אינו נכלל בתוכנית הלימודים, רק החומש והלימודים שלהם, זהו, אין לימודי חוץ אחרים, הם לא לומדים גמרא, לא מלמדים רש"י, הם שורפים כל ספר יהודי שיש לו סמל של חב"ד".

"אנחנו לא ידענו מי זה טראמפ, אנחנו לא ידענו מי זה ביידן, בקושי ידעתי אז על השואה". עוד סיפר, "הם גרמו לנו להסתכל על העולם שבחוץ כאילו הוא הגרוע ביותר ואנחנו היחידים שהם הטובים ביותר, הם גרמו לנו להאמין שלב טהור היא הצורה האותנטית היחידה של היהדות בעולם, ושעדיף למות מאשר לעזוב, הנאום של הרב מדי בוקר נמשך לפעמים שש או שבע שעות, לא אכלתי ארוחת בוקר או צהריים כל יום, מכיוון שהנאום יכול היה להימשך בקלות עד הלילה".

לגבי סוגי המאכלים ממנו מתקיימים חברי הכת, מספר לוי: "לב טהור טוענים שרבים מן המאכלים אינם כשרים, הם לא אוכלים דגים, הם לא שותים חלב, הם לא אוכלים ביצים, הם לא אוכלים חלבון, בלי מנגו ובלי ענבים, הם אוכלים רק פירות, ירקות ולחם".

לגבי כמות האנשים שנמצאים בכת אומר מנדי לוי: "יש כ-15 מנהיגים ששולטים למעשה בכל הקהילה, כ-60 משפחות, בסביבות 300 איש".

"עברתי התעללות פיזית, התעללתי נפשית, יש את המכות, אם מישהו אומר שקר אפילו ילד קטן, הוא מוכרח לבלוע פלפל חריף, אבקת פלפל, הם גורמים לו לבלוע את האבקה, לאחר שקיבל את המכות, היית צריך לנשק את היד של מי שפגע בך עכשיו ולהודות לו".

עוד הוא מתאר את כללי הריחוק והניכור: "אסור לאנשים לחבק את הוריהם, אין קשר פיזי או נפשי עם ההורים, כלומר אם אבא או אמא היו מחבקים ילד בלב טהור, והמנהיגים ידעו מזה, הם היו לוקחים את הילדים ומניחים אותם באחד מהבתים שלהם או בבית אחר".

לוי דיבר עם חוקרי ה-FBI וסיפר להם כי "יש אנשים שרוצים להתאבד כי הם לא יכולים לשאת עוד יום של לעבור את אותו כאב". בשיחה עם 'בחדרי חרדים' מציין מנדי כי "אנשי ה-FBI דיברו איתי, הם רצו לברר דברים על הכת, נתתי להם מה שידעתי". עוד הוא אומר כי כל התיאורים המזוויעים נכונים; "כל מה שפורסם באתר Insider, אמיתי לחלוטין, הכל נכון".

"עברתי התמוטטות עצבים זמן לא רב אחרי שעברנו כולנו לגואטמלה ב-2014", מתאר מנדי בשיחה עם 'בחדרי חרדים' כשקולו נשנק מעט כשהוא נזכר באותם ימים קשים. "המוח שלי פשוט הפסיק לעבוד בגלל כל הכאב הזה. חשבתי להתאבד. פשוט התפוצצתי, הייתי בבית החולים כחצי שנה. עד אז לא הבנתי שהדברים סביבי לא נכונים, רוב הילדים לא יבינו שזה לא בסדר, בבית החולים התחלתי לחשוב אחרת. קיבלתי נקודת מבט שונה מכל השאר בכת, התחלתי לחשוב איך אני יכול לעזוב את לב טהור".

לוי מספר, כי כאשר המנהיג והמייסד שלמה הלברנץ טבע למוות בנהר ב-2017, בנו נחמן (שעצור בארה"ב בעוון חטיפת ילדים) נכנס לתפקידו, הוא נשא נאומים אימתניים עוד יותר וחוקק חוקים גרועים ומחמירים יותר.

"החוק הכי מטורף שחוקק, היה החוק שלפיו כולם צריכים להתחתן בגיל 12 או בגיל 13, אמרתי לעצמי, "מספיק זה מספיק", אני הייתי בן 15 והם רצו להכריח אותי להתחתן עם ילדה בת 12, שהייתה גם בת דודתי הראשונה, לא רציתי והיא לא רצתה, אז הייתי צריך להוציא את עצמי משם".

"אמרתי לרב שאני בסדר עם הנישואים, אבל התחלתי לתכנן את הבריחה שלי", הוא משחזר. "בשנת 2018 נסעתי לשגרירות קנדה בגואטמלה, נאלצתי לחכות מספר חודשים לדרכון, ושמו אותי במקומות שונים בגואטמלה. בסופו של דבר, ב-14 באוקטובר 2018, טסתי לקנדה ונקלטתי על ידי המשרד להגנת ילדים". לוי סיפר כי הוא אומץ על ידי בני זוג חסידי חב"ד במונטריאול, "הם נתנו לי בית, האנשים היחידים שעזרו לי להצליח לשרוד היתה הקהילה האורתודוקסית".

בשיחה עם 'בחדרי חרדים' מספר לוי כי יש לו שבעה אחים ושלוש אחיות. "המשפחה שלי עדיין בגואטמלה, יכול להיות שאמא שלי לא בחיים, אני ממש לא יודע, אף אחד לא יודע שום מידע מבפנים, זה כל כך סגור, אין טלפונים, אבל מה שאני כן יודע זה שיש לי אח אחד בישראל, הוא עובד בבית מרקחת, הצלחתי להיפגש איתו בפעם הראשונה מאז שעזבתי את לב טהור".

"אנשים כינו את לב טהור "הטאליבן היהודי". כששאלו אותי על הכינוי הזה, אמרתי שאני לא יודע מה זה הטאליבן. כשגדלתי, לא ידעתי על המלחמה באפגניסטן, 9/11? (אסון התאומים) שמעתי על זה משהו, אבל לא ידעתי בדיוק מה זה אומר".

כאמור לוי ברח מהכת ב-2018 וכעת מחלק את זמנו בין קנדה לניו יורק. שלמה הלברנץ טבע בגואטמלה בשנת 2017. הרשויות בארה"ב עצרו את בנו, נחמן הלברנץ, ומנהיגים נוספים ב'לב טהור' בסוף 2018 ו-2021. הם עומדים כעת למשפט בבית המשפט הפדרלי בניו יורק באשמת חטיפה וסעיפי אישום נוספים. בימים אלה חברי הכת מפוזרים ברומניה, טורקיה וגואטמלה.
נפה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

שליחה דורך נפה »

moneyminded האט געשריבן:סא למעשה זעט זיך אויס אז פליטשקין מיט נאך חברה האלטען א וואכזאם אויג אויף די חברה און מאכן זיכער אז קיין איין לאנד זאל זיי נישט אריינלאזן

איך ווייס נישט פון וואו די נעמסט די נאמען פליטשקין אלץ איינער וואס גייט זיי נאך, פליטשקין איז געווארן אינוואלווד דורך שרה העלבראנץ צו ארויסראטעווען אירע קינדער און אויך העלפט ער די אלע אנטלאפענע פון דארט אזוי ווי ר׳ יוחנן וואזנער שליט״א האט געשריבען בשעתו ביי פרשת נתן העלבראנץ ״ להבריחם ולהצילם והוא עניין של מסירות נפש״
עס אזוי ווי דו גייסט זאגען אז העסקן אייזיק ווייס פון טאהש שתדל׳עט אז מען זאל זיי קיין ערגעץ אריינלאזן
זופ מיט מאנדלען
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג דעצעמבער 01, 2020 10:12 am
האט שוין געלייקט: 573 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 365 מאל

שליחה דורך זופ מיט מאנדלען »

מיט ראיות פון מענדי לעווי האט מען גאר א שוואכן קעיס........
אוי וויי, איז פאר זיי, א פיינעם יאפטשיק האבן זיי.
זופ מיט מאנדלען
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג דעצעמבער 01, 2020 10:12 am
האט שוין געלייקט: 573 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 365 מאל

שליחה דורך זופ מיט מאנדלען »

פרייוויליג האט געשריבן:[tag]חכמת שלמה[/tag]

מיך באדערט איין זאך מיט דיינע באריכטן.

ווי אנדערע האבן שוין ערווענט דא ווייסטו גאנץ גוט אז רוב מנין ובנין פון כלל ישראל, און קאווע שטיבל בפרט, איז נישט אין די גייסט פון לב טהור, די עולם האלט לב טמא פאר א קראנקער גרופע. אבער אעפ"כ טרעפסטו קאווע שטיבל אלס א מקום וואו צו ריליסען דיין ענקזייעטי און די גלייכסט די טיעז וואס דו עולם געבט דיך. דו אינזשויסט די פיינטליכע מעסעדזשעס, און דאס געבט דיך די הנאה זיך צו שטארקן אויף די פיינט, און זיך באפעסטיגן אין דיינע שיטות.

און דאס קומט אין די זעלבע צייט ווען דער עולם האט עקסעס צו די לייוו טריילס, און יעדער קען דאס דן זיין פאר זיך, אן דארפן צו קומען צו די פילטער פון א גייסטליכער קולט מעמבער.

דאס קומט אויך אין די זעלבע צייט ווען צענדליגער קינדער און פרויען לעבן אין פיין, שמערצן און יסורים, און ווערן גייסטליך מאלעסטעט און פיזיש דיפרייווט פון אלעס וואס די מענטשהייט און אידישקייט שטעלט אלץ ארויס. די מעבערס ווייסן נישט וואס גוגל איז, אבער די פירער שרייבן אויף קאווע שטיבל, און אינדזשויען די געשמאק צו אויסליפטערן זייערע שווערע לאגע, און הערן די פידבעק, וויסענדיג אז ווען זיי מאכן צו זייער בראזער זעען זיי מענטשן אין גארבעטש בעגס וואס גייען אדורך אוישוויץ און בוכענוואלד א יעדן טאג פון זייערע לעבן.

איך האב גראדע הנאה פון חכמת שלמהס באריכטן, נישט יעדער האט געדולד אפצוזיצן פאר שעהן מיטהאלטן די טרייעלס, און חכמת ברענגט א היפש קלארן בילד פון וואס דארט טוט זיך, זיינע אנאליזן זענען א געשיכטע פאר זיך אבער די באריכטן זענען גאר גוט.
אוי וויי, איז פאר זיי, א פיינעם יאפטשיק האבן זיי.
נפה
היימישער באניצער
היימישער באניצער

שליחה דורך נפה »

זופ מיט מאנדלען האט געשריבן:

איך האב גראדע הנאה פון חכמת שלמהס באריכטן, נישט יעדער האט געדולד אפצוזיצן פאר שעהן מיטהאלטן די טרייעלס, און חכמת ברענגט א היפש קלארן בילד פון וואס דארט טוט זיך, זיינע אנאליזן זענען א געשיכטע פאר זיך אבער די באריכטן זענען גאר גוט.

זיינע באריכטען זענען זייער נישט באגלייבט און אובייקטיב
טראכטכמוני
ידיד השטיבל
ידיד השטיבל
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג יולי 18, 2017 7:34 am
האט שוין געלייקט: 160 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 190 מאל

שליחה דורך טראכטכמוני »

נפה האט געשריבן:
זופ מיט מאנדלען האט געשריבן:

זיינע באריכטען זענען זייער נישט באגלייבט און אובייקטיב

איך האב אויך הנאה. ער לייגט אמאל צו א האפענונג אז זיי וועלן געוואונען אדער אזוינע מימרות ווי 'היינט איז געווען גוט' וכו' באהאלט ער דאך נישט ווי ער שטייט.

@נפה קענסט אפשר אנווייזן וואו איר האט איינגעזען אז ער באריכטעט נישט אמת'דיג אין זיינע לענגערע באריכטן (וואב אגב, יעדער קען אליין מיטהאלטן רוב פון זיי) אז איר מאכט אים אזוי אוועק מיט א פערטל תגובה?

דעס אז ער פילט אפענערהייט פאר איין זייט מאכט אים לדעתי נאך מער נאמן זעענדיג וואו ער באריכטעט פונקט אזוי זאכן וואס זענען געווען "שלעכט" פאר זיי
באניצער אוואטאר
קהל'ס נער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: זונטאג אקטאבער 25, 2020 1:25 am
געפינט זיך: ווי א נער אויפן מארק
האט שוין געלייקט: 5892 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 5798 מאל

שליחה דורך קהל'ס נער »

.
רעדאגירט געווארן צום לעצט דורך 1 אום קהל'ס נער, רעדאגירט געווארן איין מאל בסך הכל.
If I could do it all again, I'd be a plumber.

Albert Einstein
פארשפארט