אן אדמו''ר וואס איז דורכגעפאלן

היימיש, לאקאל, און איבער דער וועלט
פארשפארט
קרעקער
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: זונטאג מערץ 04, 2012 9:54 am
האט שוין געלייקט: 110 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 470 מאל

שליחה דורך קרעקער »

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=964075

http://www.glz.co.il/1064-13698-he/Galatz.aspx

מתלוננת: "הרב אמר: 'מעכשיו את טהורה'"
פרשת הרב החסידי הבכיר החשוד בתקיפה מינית: אחת המלוננות, פ', סיפרה בראיון ראשון בגלי צה"ל כי הוקל לה בעקבות חשיפת הפרשה. "לא ידעתי אם יאמינו לי, עכשיו אני יודעת שזו לא רק אני. הרב אמר לבנות שהן יהיו טהורות"
הדס שטייף

"הרב ניצל את מעמדו לצרכיו הפיזיים. הוא היה אומר: 'מעכשיו חטאייך יהיו עלי, עכשיו את טהורה', ויש תוך כדי נגיעות וזה לא נעים" - כך מספרת בראיון ראשון לתכניתנו "עושים צהריים" עם יעל דן פ', מתלוננת נגד הרב הידוע מירושלים החשוד בתקיפה מינית. בינתיים היא עזבה את הדת.
"בשני לילות הגעתי לרב כדי לקבל ברכה והעלאה רוחנית. יצאתי בוכה, חסרת אונים. הרגשתי שאני לא בסדר, אולי באתי אליו בשעה שהיא לא שעה", סיפרה פ', "הבנתי שמשהו לא בסדר קרה כאן, אבל לא ידעתי אם אנשים סביבי יאמינו לי. הוא נגע בי בצורה לא נעימה. אני גם יודעת בוודאות על אישה שהוא שכב איתה - ומהסיפור הזה כל החקירה נפתחה". לדבריה, "הוא נגע בבנות נוספות, חלקן קטינות. הבנתי פתאום שזה לא רק אני, והוקל לי בעקבות התלונה"
החסידות סוערת. הכל התחיל כשאחד החסידים הציץ בחלון ביתו של הרב, שם הוא נוהג לקבל את הנשים ל"טיהור", לכאורה. את מה שראה - סיפר למאמיני הרב. "הוא ראה את הרב עירום, ואת החסידה עירומה, עוסקים בחסידות", סיפר האב לבנות שעל פי החשד נפלו קורבן למעשי הרב.
החסיד שהעיד על המעשים ספג איומים ממאמינים אחרים שטענו כי הוא משקר, והטיפול בפרשה הגיע למשטרה. כשהחלה חקירת מעשי האלימות התגלו גם החשדות הכבדים נגד הרב, והחקירה הועברה לידי היחידה הארצית לחקירת פשעים חמורים, היאחב"ל. עדויות מעלות חשד כי נשים נשואות נכנסו לחדרו של הרב, ובעוד הבעל ממתין בחוץ - ביצע בהן הרב את זממו כשהוא מנמק את מעשיו בכך שמדובר ב"רוח הקודש".
בימים אלה נמצא הרב בחו"ל לאחר שברח בעקבות החקירה. עורך דינו, יעקב ויינרוט, נסע לפגוש אותו בנסיון להכינו לעדות במשטרה - והוא צפוי לחזור כבר השבוע. חסידיו של הרב ממתינים לו - אך השבר גדול, והחסידות מפולגת ומסוכסכת.

איתי נחמן שלום ראה את הרב הנערץ אליו בסיטואציה אינטימית עם תלמידה צעירה, והחליט לספר על כך למשטרה. בתגובה, הוא הותקף על ידי תלמידים של הרב והגיב בירי לעברם. כיום הוא יושב במעצר בית ובשיחה מיוחדת עם כתב ערוץ 10 הוא טוען: "הרב חולה נפש שזקוק לאשפוז, אני חושש לחיי"
איתי נחמן שלום הוא חסיד ברסלב צעיר שהעריץ את ראש ישיבת "שובו בנים", הרב אליעזר ברלנד. שלום נהג להציץ בחלון ביתו של הרב, כדי לראות כיצד הוא מלמד תורה את מאמיניו. לילה אחד, עולמו של שלום הזדעזע כשהוא ראה את הרב האהוב עליו "רוכן במשך 50 דקות מעל תלמידה וזז למעלה ולמטה". שלום החליט להקים מהומה בשל מה שראה ומאז חייו השתנו. בראיון בלעדי לחדשות 10 הוא מספר את שעובר עליו.

"כשראיתי את זה אמרתי לעצמי או שהרב הכי רשע בעולם או שהוא הכי צדיק בעולם", נזכר שלום. "הוא עשה הרבה רע, אבל הוא לא צריך לשבת מאחורי סורג ובריח כי הוא חולה נפש - סוטה שצריך אשפוז", מביע שלום את דעתו.

מיד לאחר המקרה, פנה שלום לתלמיד המקורב לרב שהקל דעת בעניין. בשל כך שלום התעמת באופן ישיר עם רבו.

בתגובה, הורה הרב, על פי החשד, לשני תלמידים בישיבה לגרום לשלום לשתוק, ואלה תקפו אותו. שלום לא נשאר חייב וירה לעבר דלת הישיבה בה הם לומדים, ולכן הוא נמצא כיום במעצר בית. "אני חושש לחיים שלי", הוא מסביר.

כשהרב ברלנד לא הצליח להשתיק את שלום הוא עזב את הארץ וכעת הוא נמצא בחו"ל, למרות שהוא מבוקש לחקירת משטרה. עורך דינו של הרב, יעקב וינרוט, יצא לחו"ל כדי לשכנע אותו לחזור ארצה. "הוא יחזור בימים הקרובים", הבטיח וינרוט.
"וואויל איז צו די אויגען וואס האבען געזעהן אויגן וואס האבען געזעהן קאווע שטיבל..." (רביה"ק פר' נשא ת"ש-כ"ח)
באניצער אוואטאר
למדן
היימישער באניצער
היימישער באניצער
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג דעצעמבער 10, 2012 5:40 pm
האט שוין געלייקט: 128 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 206 מאל

שליחה דורך למדן »

vosiznies: Florida - R'Berland Breslov flying back to Israel Face Investigation Abused 15y/o Girl.
קאווע טרינקער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: זונטאג מערץ 18, 2012 11:01 am
האט שוין געלייקט: 4109 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 7909 מאל

שליחה דורך קאווע טרינקער »

אזויווי ס'אידיש'זיך אזוי גוי'איש זעך.
נאך א מנהיג וואס איז דורכגעפאלן
וואס איז נייעס
Under influence
אויס מענטש
ידיד ותיק
ידיד ותיק
זיך רעגיסטרירט: זונטאג יולי 22, 2012 10:35 pm
האט שוין געלייקט: 239 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 572 מאל

שליחה דורך אויס מענטש »

אויף דעם בילד זאגט זיך פאסיג
alla alla kish kish
דיין חתימה איז טאקע גוט,
זעה נאר דיין תגובה זאל אויך שטימען.
קרעקער
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: זונטאג מערץ 04, 2012 9:54 am
האט שוין געלייקט: 110 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 470 מאל

שליחה דורך קרעקער »

ווי אזוי דער רב שליט"א צוברעכט דעם געפאר פין איראן

http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1965465

הטרדה מינית בשם האצילות בחצר הרב אליעזר ברלנד
נשים מקהילתו של הרב ברלנד, שחשוד בהטרדה מינית, מספרות שהוא וחסידיו הסבירו לנשים שעל ידי המעשים הללו הן עוזרות לרב לבטל את האיום האיראני

לא' נדרש זמן להבין שהוטרדה מינית על ידי הרב אליעזר ברלנד, שהיה בעיניה קדוש וצדיק, ולהתלונן במשטרה. היא בת 18 וחצי, נשואה, פניה היפות נתונות במטפחת שחורה מהודקת כדרך הירושלמיות. היא עוברת משבר לא רק כאשה שהוטרדה מינית, אלא גם כמי שגדלה במערכת אמונות ייחודית, שבמרכזה הרב, צדיק, יסוד עולם. מאז שהתפכחה, עולמה התמוטט. היא הפסיקה לעבוד וחייה סובבים סביב המקרה וסביב הפיצול בקהילה שלה, שהיא מנודה ממנה מאז חשפה את קלונו של הרב במשטרה.

"אני בת של חסיד ותיק של הרב", היא מספרת. "אבא שלי מאמין עדיין ברב. אני חושבת שאם הוא יפסיק להאמין, הוא ימות מזה. היום, כשאני בחוץ, אני מבינה ש'שובו בנים' היא חסידות שקר שמה שמעניין אותה זה הכסף. כל מה שהרב היה עושה היה מאוד משונה, לא רגיל. היה צועק, היה נוסע בלילות לתיקונים, ואנחנו אחריו".

"בעלי הוא צדיק. הוורט שלנו (מעמד שמקדים את האירוסין, ת"ר) היה אצל הרב. חיכינו שם כל הלילה. הבעל שלי בכה לשומרים, שיתנו לנו להיכנס לרב, ורק בחמש בבוקר שברנו צלחת. הייתי מבסוטית. זו גאווה ביני לבין החברות שלי, שיש לי חתן שרודף אחרי הרב. אחרי שבע ברכות (שבוע אחרי החתונה) בעלי המשיך ברדיפות אחרי הרב. היה הולך לחברון, עמוקה – איפה שהרב היה, בעלי היה רודף אחריו. אחר כך גם אני הצטרפתי".

"חשבנו שאנחנו עושים מסירות נפש. במשך שנה מאז שהתחתנו לא היה לי ערב אחד עם בעלי, כי הייתי ברדיפות. היינו שפוטים של הרב. היתה קבוצה של נשים שרדפו אחרי הרב. הרב היה מלהיב אותנו, יוצא פתאום מהרכב, עושה תיקונים, ואז נכנס ונוסע. עבדתי מ-12 עד ארבע אחר הצהריים, כדי שאספיק לישון קצת בבוקר, אבל הרבה פעמים הייתי מתקשרת ואומרת שאני לא מרגישה טוב. ואז גם לא היתה לי משכורת כמו שצריך.
"אבא שלי השריש בבית את הרב בתור רוחניות. גם אני התחלתי ללכת לרב, כי שמענו שאפשר לקבל ברכה. פעם היינו רואים את הרב מרחוק, אבל עכשיו הבנו שאפשר להיכנס אליו בלי לשלם מיליונים. התלהבנו, התחלנו להגיע אליו בלילות.

הרב ברלנד ב"כנס ההתעוררות" באצטדיון וינטר ברמת גן. צילום: הדר כהן
עוד כתבות בנושא
המרדפים הפרועים בעקבות הרב המסתורי15.02.2011 | 06:11
הרב ברלנד קורא להתערב בסוריה: "להציל את הישמעאלים"02.07.2012 | 09:37
"בפעם הראשונה שנכנסתי אל הרב, זה היה עם עוד נשים והרב נתן לנו נשיקה במצח. משהו עדין, נשיקה מהצדיק. אז לא חשבתי שזה חריג, אבל מנשיקה זה כבר היה להחזיק בך, לגעת, ללקק. הרבה נשים לא מאמינות שהרב נגע ונישק, כי בהן הוא לא נגע. אלה נשים אשכנזיות מבוגרות. אם הוא היה נוגע בהן, הן היו מחסלות אותו. אז הוא עשה את זה לנו, החסידים התמימים. ככה, שלא נרגיש, תמיד הידיים שלו היו מתנופפות באוויר. הוא היה מתקרב ועושה את זה מהר בלי שתביני, כששלוש ארבע נשים בחדר – מלטף את ההיא, מחבק את ההיא. יום אחד הוא אמר לבעלי, אשתך תזכה להיות בעולם האצילות. רק אחר כך הבנו שהוא הכין אותו.

"בפעם ההיא באתי כרגיל עם בעלי לרב והוא אמר, 'אתה תישאר פה ואת בואי אתי'. הוא נעל אותי בחדר שלו ויצא. כשנכנס הוא הצביע על המיטה. אני לא זוכרת מה אמר לי. הוא נישק אותי והכניס את הלשון שלו לפה שלי. הוא החזיק אותי ממש חזק כולי קרוב לגוף שלו והוא התרגש נורא והתנשף. הוא אמר לי, 'עכשיו את בעולם האצילות', וליקק לי את הפנים עד שהם היו ממש דביקים, ואני נלחמת עם עצמי לא לעשות כלום. עד היום יש לי טראומה מזה. אחר כך הוא הכניס את הידיים שלו אל מתחת לחולצה שלי ומישש אותי ממש חזק. ואז הוא פתח את הדלת ורצתי לבעלי ואמרתי לו בהתרגשות הרב אמר שאני בעולם האצילות. התחלנו לריב, כי בעלי הבין".

היא מספרת שהרב הרבה להטיף לפרישות. "תשעה חודשים הוא אמר לי ולבעלי לא לגעת. מהנישואים היינו פרושים (לא קיימנו יחסי מין, ת"ר). נרצחנו על זה. לפעמים היינו נוגעים ואז היינו אומרים 'הרב יכעס עלינו'. אני ובעלי היינו נכנסים והייתי שואלת אותו, 'מתי נזכה לילדים?' הוא היה אומר, 'אתם לא נוגעים אחד בשני? את תיפקדי'... היינו תמימים. חשבתי שיהיו לי ילדים רק בגלל שהרב הבטיח לי כי ניפקד. אני ובעלי היינו נכנסים והייתי שואלת אותו 'מתי נזכה לילדים'. הוא היה אומר 'אתם לא נוגעים אחד בשני? את תיפקדי'. אבל כל הזמן הוא היה אומר, 'עכשיו תלכי לטבול', כאילו דאג שאהיה טהורה עבורו. ליד אנשים הוא היה שואל: 'מתי הלכת לטבול? לחשתי לו באוזן והוא היה אומר ליד אנשים, שהלכתי לטבול. הייתי מתביישת. כל הזמן הרב היה מתקשר: אני אוהב אותך, מתגעגע אליך, מתגעגע לנשק אותך. אבל הוא היה מערב את הדיבורים האלה בדיבור קדוש. ואז פתאום הוא הפסיק להתקשר אלי".

א' התפקחה בעזרת חסיד ותיק בחסידות. "הבת של החסיד היתה חברה שלי" היא אומרת, "היא היתה נכנסת אל הרב כל לילה, כמוני. אחרי שקרה המקרה (ההטרדה המינית) היא באה אלי וסיפרה לי שלאביה יש מגילת סתרים שבה מסופר על 18 נשים שכל אחת קשורה לצדיק בצד אחר בגוף ויש להן חלק בגאולה. באנו לאבא שלה והתחלנו לספר לו. פתאום הוא אמר, 'די, אין מגילת סתרים. הרב מתועב'. חטפנו הלם. הוא קרא לבעלים שלנו וסיפר להם. אז רק הבנו מה היה, והכל התפוצץ".

החשדות להטרדות מיניות של הרב עלו בחקירה של סכסוך וירי בחסידות. מהחקירה עולה שהסכסוך פרץ בעקבות ניסיון השתקה של החסיד איתי נחמן שלום, שראה את רבו מקיים יחסי מין עם אשה מהקהילה, ולא הסכים לשתוק. מאז שהתפוצצה הפרשה, החסידות מפוצלת בין תומכי הרב ומתנגדיו. הרב, שנמצא ככל הידוע בארצות הברית ומיוצג על ידי עורך הדין יעקב וינרוט, יודע שמתקיימת חקירה נגדו בנושא ההטרדות המיניות.

נשים מהקהילה מנסות כיום לחזק את אלו שהוטרדו ולעודד אותן שיפנו לקבל עזרה. הן מבקשות להישאר בעילום שם כי הן חוששות מנחת זרועם של הבריונים בחסידות. הן מסבירות שהרב ניצל נשים חלשות בכוח הכריזמה שלו. לדבריהן, הרב וחסידיו הסבירו לנשים שעל ידי המעשים הללו הן עוזרות לרב לבטל את האיום האיראני ולבטל שואה מעם ישראל. לדבריהן, הרבה נשים נפגעו אבל הן שותקות. בדף פייסבוק לנפגעי החסידות, שפתחה אשה חרדית מחוץ לחסידות, מספר החברים גדל בהתמדה. לדברי מנהלת הדף, כמה נשים פנו אליה באופן פרטי וסיפרו לה שגם הן הוטרדו מינית. לדבריה, התיאורים דומים: "הן נכנסו לחדר לקבל ברכה מהרב וזה הסתיים בליקוקים, דחיפות ידיים ואמירות כמו, 'אני לוקח ממך את כל העבירות'". לדברי המנהלת, כמה מהנשים קיבלו אחר כך כסף מהרב, סכומים של 500-1,000 דולר, אבל הן חוששות להתלונן ולא מוכנות להעיד.
"וואויל איז צו די אויגען וואס האבען געזעהן אויגן וואס האבען געזעהן קאווע שטיבל..." (רביה"ק פר' נשא ת"ש-כ"ח)
איחוד פעלד
חבר ותיק
חבר ותיק
זיך רעגיסטרירט: זונטאג מאי 20, 2012 6:00 pm
האט שוין געלייקט: 513 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1430 מאל

שליחה דורך איחוד פעלד »

לאור די נייע אנטוויקלונגען אין דער מעשה, וואלט איך געבעטען דער מנהל שליט"א זאל ארויספירען דער אשכול פין צימעס.

דער מעשה, וואס זעהט אויס ווי א שיינע מעשה'לע וואס מען קען זיך אפשר אביסעל דינגען אויף די וואלגארע דעטאלען פין די מעשה, איז שווער מכחיש צו זיין מכל וכל. קודם א חסיד וואס זעהט פין די פענסטער, און האפט צו זעהן דארט עבדות השם, און דערווייל זעהט ער גאר א מעשה תועבה, דערנאך די צוויי דריי פרויען וואס קומען ארויס זאגען בדידי הוה עובדה. דערנאך זיין אנטלויפען איז נאך דער גרעסטער רויטע קרייץ, ווען די מעשה איז שקר מכל וכל, אנטלויפט ער נישט וכו'.

עם כל זה נעם איך מיר דער ליבערטי פין נישט זאגען א דעה אויב איך האלט צו דער מעשה איז יא געשעהן אדער נישט, איך וועל ליבערשט זאגען אז איך האלט עס פאר א ספק בבחינת אשם תלוי, וואס די צדדי הספק האבען האפט, א בחינה פין איקבע איסורא. די מעשה שרייט אמת הונדרעט מאל. אבער מצד אחר האבען מיר דא איד, א עובד השם מיט רציחה און מסירת נפש פאר א לאנגע צייט, א פה מפיק מרגליות, איינער וואס האט גאר שטארקע קאוואליטעיטען פין א מנהיג, א מקובל וואס איז עוסק אין קבלה און מאכט תיקונים, א רבי מיט אלע שטריכען. די באשילדונגען זענען גאר ערענסטע און עס איז שווער אנצונעמען אזעלכע באשולדיגען אהן וויסען מער דעטאלען פין די נאנט.

אבער בדרך אם תמצא לומר, וועל איך שרייבען אפאר פונקטען וואס מען קען ארויסנעמען פין די מעשה, אויב די מעשה איז יא אמת.

א.
דער מעשה דא הייבט זיך שוין אהן בערך צוועלעף יאר צוריק ווען אונזער רבי, רב אליעזר ברלנד (רא"ב) איז געווארען איינגעשפארט דורך זיין ווייב און זיין זוהן נחמן, זיי האבען קאנטראלירט ווער עס איז יוצא ונכנס, פארשטייט זיך אז קיין יחידות מיט קיין נשים איז נישט געוועהן בכלל, און בנוסף אויף דעם האבען זיי נישט צוגעלאזט קיינעם, אפילו מענער סתם אזוי, נאר נאך לאנגע ווארטען, אדער פאר געבען אסאך געלט.

בערך צוויי יאר צירוק, האבען די חסידים געמאכט א רעוואלאציע, ווי עס איז דעמאלס געוועהן באריכטעט אין די נייעס, און האבען ארויס גענומען דער רבי לחירות, און נחמן האט אויף געגעבען די קאנטראל, און דער רבי איז געוועהן אליין אין קאנטראל, און פלעגט שוין אליינס נעמען דאס געלט און אויף נעמען וועמען ער האט געוואלט וכו'.

געהייסען האט בזמנו, אז דער ווייב און נחמן האבען געהאט געלט מטרות לנגד עיניהם, און דער גאנצער סגירה איז געוועהן ווייל זיי זענען געוועהן געלט גייציג, און האבען געוואלט פשוט זאמלען געלט, האבען זיי אים איינגעשפארט און גענומען געלט פין אלע וואס האבען געוואלט אריין גיין.

למעשה היינט איז גאנץ לייכט צו זאגען אז די סיבה פין דער סגירה איז נישט געוועהן אזוי פשוט. לכאורה האבען זיי געוויסט פין זיינע "שוואכקייטען" (מער איבער דעם שפעטער) און האבען פשוט געוואלט לימיטען רא"ב זאל נישט קענען מאנס ומפתה זיין פרויען, האבען זיי אים איינגעשפארט. בנוגע דער געלט וואס זיי האבען געשאפען, קען מען זאגען להרע או להטיב, אדער איז עס געוועהן א געלעגענהייט פאר זיי צו נעמען געלט, האבען זיי פשוט עס אויסגעניצט און געשאפען געלט פאר זיך. אדער איז געוועהן א שפיל און רא"ב אליין האט מסכים געוועהן צו דער סגירה ווייל מען האט אים געגעבען דאס געלט, אדער האבען זיי געהאט אנדערע סיבות פאר נעמען געלט וואס קען אפשר זיין מוצדק.

פין דא קען מען ארויסנעמען די ערשטע פונקט פין די מעשה. אסאך רבי'ס ווערען געפירט דורך גבאים, און דער רבי לאזט זיך פירען ביי די נאז ווי א קליין הונטעל (אקעי, ווי א שעפעלע), און חסידים רעגען זיך און פארשטייען נישט וואס איז דאס, און שרייען אז דער גבאי איז א רשע פאר נישט אריין לאזען, אדער אז דער שטוב מענטשען זענען הויף'ס הינט וכו'. פין דער מעשה קען מען ארויסנעמען אז זאכען זענען נישט פשוט. חסידים מיינען אז א רבי איז געמאכט פין אן אנדערע מאטריאל ווי א געווענליכע בשר ודם, און דער אמת איז אז ער איז גארנישט מער פין אונז אלע. האט תאוות האט רצונות, און בנוסף אויף אלעמען האט ער פילינגס. דער גבאי ווייסט ווען אריין צו לאזען און ווען נישט. למשל ער ווייסט אז טאמער גייט פלוני בן פלוני אריין יעצט, און לויט דער רבי'ס גיסטע איז ער חושש אז ער וועט זאגען עפעס שלא כהוגן, לאזט ער נישט אריין, און קען אפילו נישט זאגען פארוואס ער לאזט נישט אריין. ער קען וויסען אז ווען יענער קאפעל קומט זיך דורך שמועסען, און זי גייט אנגעטוהן שיין און באפוצט, און ער פארשטייט שוין דער טעיסט פינעם רעבין, לאזט ער נישט אריין יעצט, ווייל ער ווייסט אז דער רבי קען זיין אנגעזעצט אגאנצען טאג נאך דער פגישה מיט יענער קאפעל. און די פרטים קענען גיין אזוי גאר לאנג, גויל אילו רקיע וכו', יענער רבי מיט זיינע תאוות און שוואכקייטען.

ממילא לאזט די גבאים פירען דער רבי, מאכט נישט קיין עסק, און פארשטייטס אז דער רבי דארף מען היטען לצורך הקהל.

מיט דעם שליס איך דער ערשטער פונקט. עוד פונקטען יבואו.
א משוגענער באלאנגט אין משוגעים הויז, און א מאלעסטער באלאנגט אין תפיסה!!
אדם המוכה מחבירו יכול לילך לקבול לפני עכו"ם אע"פ דגורם למכה היזק גדול (רמ"א סי' שפ"ח ס"ז), מותר לקצץ ידיו על ידי גוי (ש"ך ס"ק מ"ה).
איחוד פעלד
חבר ותיק
חבר ותיק

שליחה דורך איחוד פעלד »

ב.
דער צווייטער פונקט פין דער מעשה,

דא איז געשעהן אז א חסיד וואס האט מעיד געוועהן אז דער רבי האט ל"ע מזנה געוועהן, האט מען פראבירט צו הרג'נן, דער פרט איז זיכער אמת, נישט קיין חילוק צו ער האט יא מזנה געוועהן צו נישט, האט מען אים פראבירט צו שיסען אויף טויט.

אונז ווייסען מיר אז די שובו בנים'ינקס זענען אביסעל ווילדער פין אונז, אבער ווייזט דאס נישט אויף א שטארקע קאראפציע אין אונזער הילוך המחשבה. ד.ה. אין שובו בנים, האלטען "מן הסתם" רוב חסידים אז דעם פארשוין דארף מען הרג'נען. וואס טוט זיך דא, שפיכת דמים בידים? און בפרהסיא נאך דערצו? ווי נידריג זענען מיר געפאלען אלץ א פאלק!

לדעתי איז אזוי ביי יעדעס חסידות, און לאו דוקא חסידות, נאר אפילו ביי די ליטוואקעס היינט, ווי עס איז דא א מנהיג רוחני, ווען איינער וועט ארויסקומען מיט גאר שטארקע האשמות אויף דער רבי, אדער אפילו אויף די חסידות בכלל, איז מען עלול אויף שפיכת דמים. ווער רעדט נאך ביי די גוים רח"ל.

אונז אלץ אידען ווי דער אויבערשטער האט געהייסען לא תרצח, וואלטען געדארפט קענען שטאלצירען אז ביי אונז עקזיסטירט נישט קיין ארגיניזערטע שפיכת דמים אויף קיין שום פאל. ליידער בעוה"ר, נאך די מעשה פין סקווירא, און נאך די מעשה פין שובו בנים, וואס קענען אונז זאגען?

מיט דעם ענדיגסט זיך פונקט ב'.
אדם המוכה מחבירו יכול לילך לקבול לפני עכו"ם אע"פ דגורם למכה היזק גדול (רמ"א סי' שפ"ח ס"ז), מותר לקצץ ידיו על ידי גוי (ש"ך ס"ק מ"ה).
באניצער אוואטאר
לעיקוואד
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג סעפטעמבער 10, 2012 7:22 am
האט שוין געלייקט: 1536 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 6289 מאל
קאנטאקט:

שליחה דורך לעיקוואד »

https://www.facebook.com/mota.breslev/p ... 9501859706
נשמות טהורות!

חברים רבים בקשו ממני להתייחס לכל הסיפור של ה'לשון הרע' וה'רכילות' וה'ביזיונות' שעובר כעת על הרב ר' אליעזר ברלנד שליט"א

הסתפקתי מאוד אם כדאי להתייחס או לא, אבל אחרי מחשבה, ואחרי שהסיפורים מתגברים ונפוצים לכל עבר, הגעתי למסקנא, להתייחס לזה בקיצור ובתמצית, ואם שגיתי והוא רחום יכפר עוון.

אני מקווה מאוד שכאשר תתבוננו במילים הקצרות דלהלן (ותקשיבו היטב ללינק שאני מצרף בהמשך, של השיעור - ביידיש - שמסרתי בעניין זה, עוד לפני כחצי שנה, זה יביא אתכם לידי החלטה טובה, איך להתייחס לכל הסיפור הקשה הזה).

ובכן:

1) לא חייבים להאמין לעל השמועות, ואולי, וכנראה, שעל פי ההלכה, גם אסור להאמין לכל השמועות. ואולי מותר על פי ההלכה רק להתנהג עם הכלל: "שצריך רק לחשוש"

2) במיוחד, כאשר יש גם 'רגליים לדבר' שכל העדויות והשמועות הפורחות הם מאנשים 'קצת' מפוקפקים. ובמיוחד, כאשר יש שם בקהילה, בשנתיים האחרונות, 'בוקה ומבוקה ומבולקה' בכל מה שנוגע לענייני מחלוקת ומריבות כמעט בכל תחום...

3) ובמיוחד, שעל ר' לייזר אפשר לומר, שהוא גם מסוגל לעשות את זה בכוונה תחילה... מי שקצת מכיר אותו בשלושים השנים האחרונות יודע שהוא מסוגל לעשות גם דברים כאלה - או בכדי לקבל ביזיונות, או בכדי לזרז גאולה, או בגלל שיגעונות של גדלות... הוא הרי הטיפוס שהכי קשה ומסובך להסביר ולהבין.

4) ועל כולם: גם אם, חלילה, יתברר שאכן ר' לייזר נכשל... הרי זה בוודאי 'מוסר השכל' נורא ואיום... עד כמה אין לאף אחד בעולם 'ביטוח' שהוא לא ייכשל... כי אם עובד ד' כזה יכול להיכשל - מה כבר יאמרו כאלו שהם לא כל כך עובדי ד'... ולכן, המסקנה המתבקשת היא: להיזהר ולהישמר בכל ה'גדרים' שגדרו לנו חז"ל בכל מה שקשור עם איסור 'ייחוד' וכל כדומה לזה... ואם נצא עם מסקנא זאת: והיה זה שכרו של ר' לייזר!

בשורות טובות
מוטה
I have a dream
Martin Luther King ~
דעת תורה
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: מאנטאג מערץ 18, 2013 1:07 am
האט שוין געלייקט: 5895 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 1719 מאל

שליחה דורך דעת תורה »

איחוד, סאיז א טעות, דער שיסער איז געווען דער פארשוין וואס האט עס דערציילט, ער האט געשאסן אויף די טיר פון די וואס האבן אים אנגעבראכן די ביינער. דאס ווייזט לויט די שטיצער פונעם אדמו"ר, אז דער בעל מספר איז בכלל נישט אזוי פויגלדיג. און אגב, ער האט אויך נאר געשאסן אויף א טיר, נישט אויף קיין מענטש.
האזהרה שהזהרנו מלהיות חפשיים במחשבותינו, עד שנאמין דעות המנגדות לדעות שהביאה התורה, אלא נגביל את מחשבתנו ונעשה לה סייג שתעמוד אצלו - והן מצוות התורה ואזהרותיה.
והוא אמרו יתעלה: "ולא תתורו אחרי לבבכם"... זו מינות. (ספר המצוות להרמב"ם ל"ת מ"ז)
באניצער אוואטאר
לעיקוואד
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
קאנטאקט:

שליחה דורך לעיקוואד »

I have a dream
Martin Luther King ~
באניצער אוואטאר
לאליפאפ
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: זונטאג יאנואר 06, 2013 3:12 pm
האט שוין געלייקט: 276 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 813 מאל

ר׳ מוטה פראנק׳ס בליק

שליחה דורך לאליפאפ »

ר׳ מוטה פראנק שרייבט

נשמות טהורות!

חברים רבים בקשו ממני להתייחס לכל הסיפור של ה'לשון הרע' וה'רכילות' וה'ביזיונות' שעובר כעת על הרב ר' אליעזר ברלנד שליט"א

הסתפקתי מאוד אם כדאי להתייחס או לא, אבל אחרי מחשבה, ואחרי שהסיפורים מתגברים ונפוצים לכל עבר, הגעתי למסקנא, להתייחס לזה בקיצור ובתמצית, ואם שגיתי והוא רחום יכפר עוון.

אני מקווה מאוד שכאשר תתבוננו במילים הקצרות דלהלן (ותקשיבו היטב ללינק שאני מצרף בהמשך, של השיעור - ביידיש - שמסרתי בעניין זה, עוד לפני כחצי שנה, זה יביא אתכם לידי החלטה טובה, איך להתייחס לכל הסיפור הקשה הזה).

ובכן:

1) לא חייבים להאמין לעל השמועות, ואולי, וכנראה, שעל פי ההלכה, גם אסור להאמין לכל השמועות. ואולי מותר על פי ההלכה רק להתנהג עם הכלל: "שצריך רק לחשוש"

2) במיוחד, כאשר יש גם 'רגליים לדבר' שכל העדויות והשמועות הפורחות הם מאנשים 'קצת' מפוקפקים. ובמיוחד, כאשר יש שם בקהילה, בשנתיים האחרונות, 'בוקה ומבוקה ומבולקה' בכל מה שנוגע לענייני מחלוקת ומריבות כמעט בכל תחום...

3) ובמיוחד, שעל ר' לייזר אפשר לומר, שהוא גם מסוגל לעשות את זה בכוונה תחילה... מי שקצת מכיר אותו בשלושים השנים האחרונות יודע שהוא מסוגל לעשות גם דברים כאלה - או בכדי לקבל ביזיונות, או בכדי לזרז גאולה, או בגלל שיגעונות של גדלות... הוא הרי הטיפוס שהכי קשה ומסובך להסביר ולהבין.

4) ועל כולם: גם אם, חלילה, יתברר שאכן ר' לייזר נכשל... הרי זה בוודאי 'מוסר השכל' נורא ואיום... עד כמה אין לאף אחד בעולם 'ביטוח' שהוא לא ייכשל... כי אם עובד ד' כזה יכול להיכשל - מה כבר יאמרו כאלו שהם לא כל כך עובדי ד'... ולכן, המסקנה המתבקשת היא: להיזהר ולהישמר בכל ה'גדרים' שגדרו לנו חז"ל בכל מה שקשור עם איסור 'ייחוד' וכל כדומה לזה... ואם נצא עם מסקנא זאת: והיה זה שכרו של ר' לייזר!

בשורות טובות
מוטה
ממתינים בעבורך שיעורים ומאמרים באתר 'באר בשדה':

http://www.mota.breslev.org/newmainpageaudio.php

https://box762.box.com/s/5dkn8ixzl870eso82war
קאווע טרינקער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער

גאנץ קלאר, ר' מוטה (סארי, כ'האב קיין פעיסבוק, סאו איך זעה נישט הדברים במקורם, אבער איך בין מקבל את הדברים ממי_שאמרו)

ס'איז זייער אינטערסאנט, כ'האב גערעדט צו א חבר (ישראלי) וואס האט אויף קיין איינעם נישט א גוט ווארט צו זאגן, אבער ווען דער שמועס איבער'ן אדמו"ר איז ארויפגעקומען איז ער געווען גרייט צו שווערען אז ס'איז אלעס שקר וכו'..
איך ווייס אויך נישט, אבער קיין שטעלע נעם איך אויך נישט.
Under influence
קאווע טרינקער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער

ער זאגט אז משיח קומט היינט ביינאכט!!!!
YAY
Under influence
קאווע טרינקער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער

קאווע טרינקער האט געשריבן:ער זאגט אז משיח קומט היינט ביינאכט!!!!
YAY

לויט ווי ס'שטעלט זיך ארוס, האט ער געפראוועט April fools day.
Under influence
באניצער אוואטאר
משה געציל
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג מערץ 27, 2012 2:12 pm
האט שוין געלייקט: 2456 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 2705 מאל

שליחה דורך משה געציל »

דענסמאל איז די קעפל פונעם אשכול זיכער ריכטיג.
ומי קרי לחינוך השלמה, והא תניא אי זה חינוך היה רגיל לאכול בשתי שעות מאכילין אותו לשלש בשלש מאכילין אותו בארבע? אמר רבא בר עולא תרי חנוכי הוו: (יומא פ"ב ע"א)
באניצער אוואטאר
ברסלבער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
זיך רעגיסטרירט: דינסטאג נאוועמבער 27, 2012 11:07 am
האט שוין געלייקט: 3570 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 3510 מאל

שליחה דורך ברסלבער »

קאווע טרינקער האט געשריבן:ער זאגט אז משיח קומט היינט ביינאכט!!!!
YAY

רבי נחמן ברסלבער זאגט (ליקו"מ קמא, לו,ח) אז די סארט עבירות שעדיגן דעם מח און מאכן א מענטש משוגע, זעהט אויס אז דאס איז געשעהן דא.
די וועלט זאגט אז שכחה איז א חסרון, און איך זאג אז עס איז א גרויסע מעלה. אזוי קען מען פארגעסן אלע צרות און פראבלעמען און אנהויבן יעדן טאג פון ניי. (רבי נחמן מברסלב)
באניצער אוואטאר
לעיקוואד
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
קאנטאקט:

שליחה דורך לעיקוואד »

איך האב מורא אז אין דעם פאל איז די מעשה געווען פארקערט.

סתם להסיר לזות שפתיים, פאר ר' לעזר צו זאגען אז משיח קומט מארגן איז גארנישט קיין גרויסער חידוש, ס'איז נישט די ערשטע מאל וואס ער רעדט אזעלכע שטותים. איך ווייס נישט אויב ער אליינס נעמט ערנסט די אומצאליגע באמבאסטישע סטעיטמענטס זיינע.
I have a dream
Martin Luther King ~
באניצער אוואטאר
לעיקוואד
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער
קאנטאקט:

שליחה דורך לעיקוואד »

http://www.bhol.co.il/Article.aspx?id=52812

ראש קהילת 'שובו בנים' הגר"א ברלנד, החשוד במעשים פליליים חמורים, ירד למחתרת • בפעם האחרונה נצפה במרוקו ומאז נעלמו עקבותיו • מקורביו: "ישוב בעוד חודש"
I have a dream
Martin Luther King ~
איחוד פעלד
חבר ותיק
חבר ותיק

שליחה דורך איחוד פעלד »

אין מאראקא איז עס ביליג און לעגאל?
מורינו הרב
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: זונטאג אוגוסט 05, 2012 4:48 pm
האט שוין געלייקט: 108 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 311 מאל

שליחה דורך מורינו הרב »

לידיעת הציבור:

איך האב יעצט גערעדט מיטן אן אנהענגער פון הרב ברלנד, און איך שפיר פארן עולם צו לאזן הערן דעם אנדערן זייט פון די מטבע. (איך זעלבסט נעם נישט קיין מיינונג, אבער יעדע מטבע פארמאגט צוויי זייטן, און עס איז ניכר אז יש דברים בגו).

דער מענטש וואס האט כלומר'שט געזען הרב ברלנד ליגן מיט א פרוי, פארמאגט א באזינדערע אינטערעסע מיטן אפירקומען מיט די מעשיות, ער וויל זיך דערמיט ראטעווען זיין אייגן הויט, און זיך ארויסדערזען פון זיינע פראבלעמען אין וואס ער איז אריינגעפאלן. דער מענטש איז א בעל תשובה מיט נישט אזא גלענצדן עבר.

לעצטנס איז ער אנגעקלאגט געווארן אין געריכט פארן פארמאגן אומלעגאל געווער און זיך באנוצן דערמיט ברבים, שיסנדיג ביינאכט אויף א טיר פון א דירה, וואו ער האט זיך געוואלט אפרעכענען מיט אנדערע מענטשן. עס האט אים געדאערט צו זיצן צווישן פינף און צען יאר אין טורמע, אבער די מדינה האט אים געגעבן א וועג ארויס, צו ווערן אן 'עד מדינה', זאגנדיג עדות קעגן הרב ברלנד, וועלנדיג פטור ווערן פון דער אנשיקעניש פון הרב ברלנד מיטן גאנצן שובו בנים.

ווי באקאנט האט די מדינה א גרויסן פראבלעם מיט הרב ברלנד, וויבאלד אפיציעל איז ער קנאות'דיג געשטימט און שטורעמט קעגן די מדינה. פון די אנדערע זייט געניסן זיינע מוסדות פון כל טוב וטב פון די מדינה. דאס אליין וואלט נאך געווען אראפצושלינגען, עס איז פאראן אסאך אזעלכע מוסדות. נאר דער פראבלעם איז, אז ברלנד איז מחזק אלע אונטערוועלט חברה. ביי אים דרייען זיך אלע מאפיאנערן, אפענע און באהאלטענע, פון די ערגסטע חברה אין מדינת ישראל פארמאגן ביי אים א מקום מחסה. עטליכע מאל איז שוין רעקאדירט געווארן ביי די פאליציי, בשעתן אונטערהערן טעלפאן געשפרעכן פון די אונטערוועלט חברה, ווי אזוי זיי ראטן זיך דורך מיט הרב ברלנד, און זיי שטיצן אים מיט גרויסע סכומים.

די מדינה דערזעט זיך ווי פאלגענד: פון איין זייט פארמאגן די מוסדות ריזיגע געלטער (דאס איז נישט קיין סוד), וואס ווערט פינאנצירט דורך די אונטערוועלט חברה, וועמען ער העלפט זיי ארויס בפועל. פון די אנדערע זייט נעמען זיי גרויס געלט פון די מדינה זעלבסט. פון די דריטע זייט רייצן זיי זיך מיט די אראבער כידוע (איך וועל נישט ארינגיין דערין דא מפני האריכות), אויפברויזנדיג די געמיטער פון די אראבער קעגן אידן - א זאך וואס האט שוין ליידער אפגעקאסט בעבר קרבנות. בקיצור, דער ברלנד שטייט זיי ווי א ביין אין גארגל און שטערט געפערליך די מדינה.

דער פראבלעם מיט אים איז נאר געווען, אז מען קען אים נישט אפשטעלן. מען האט נישט געפינען קיין שום אפציעלע באווייזן אדער אומלעגאלע אקטן פון בערלאנד, וואס מען זאל אים דערפאר אפיציעל קענען איינמיירענען. דער פראבלעם איז געווארן נאך שטערקער, ווייל אויב האט מען שוין יא עפעס פראבירט צו טון, האבן די אונטערוועלט חברה מסדר געווען אז מען זאל גארנישט קענען טון. בקיצור, עס איז געווען אן ערנסטן פראלבעם.

ביז די מדינה איז געקומען אין זיך מיישב געווען, אים אונטערצושטעלן א זאך, וואס זאל פארשמירן זיין פרצוף אויך ביי די אונטערוועלט, און זען דערצו אז אין זיין אייגענע קהילה זאלן זיין די וואס זאלן דאס גלויבן, און על סמך זה אים אפיציעל ארעסטירן והכל על מקומו יבוא בשלום.

די שאלה איז נאר געווען, ווי אזוי באשאפט מען אזוינס.
די תשובה איז אונטערגעקומען אין פארעם פון דעם פערשוין, וואס האט זיך געוואלט ריינוואשן פון זיינע חטאים, האט מען אים איינגעשפאנט אלס עד מדינה, און אים צוגעשטעלט דער גאנצער מידיע צו זיין זייט, אז ער זאל קענען שלאגן דערמיט זיין געוועזענעם רבי'ן און דורכדעם זיך זעלבסט ריינוואשן פון אלע פראבלעמען.

דערווייל איז נישט פאראן קיין שום פרוי וואס זאל קומען זאגן אפיציעל מיט א נאמען און אדרעס 'בדידי הוה עובדא'. דערווייל איז נאר דא אנאנימע מענטשן (א בחינה פון די זעקס פרויען וואס זענען געקומען צו יענקל הורביץ אז וועבערמאן האט זיי געטשעפעט...). יש אומרים אז בעבר האט מען שוין פראבירט אזא מיטל, מען האט אריינגעשיקט צו ברלנד'ן א פרוי, וואס זייענדיג אין זיין שטוב האט זי זיך אויפגעדעקט מקומות המכוסים, וועלנדיג אנרייצן דעם רב, אבער ער איז אויפגעשוידערט געווארן און ארויסגעלאפן פון צימער. (לדבריו איז אפשר פאראן אויך א בילד דערפון).

אינצווישן לויפט בערלאנד ארום פון איין ארט צום צווייטן, נישט געפינענדיג קיין מנוחה. ער ווייסט אז ווען ער קומט צוריק קיין ארץ ישראל, וועט דער נושא נישט זיין אזוי שטארק די פרויען, ווי איידער די אנדערע חטאים זיינע קעגן די מדינה, וואס דערויף קען מען ארויפברענגען שטארקע זאכן (אבער ארעסטירן לכתחילה דערפאר קען מען נישט), און די פרייע שופטים וועלן נישט האבן דעם געפיל צו לאזן אזא מענטש וואקן אויף דער פריי, ווער רעדט נאך ווען דער מענטש איז מלא משוגעת'ן פון אויבן ביז אונטן.

ברלנד אליין נעמט אן די רדיפות מיט שמחה, כנוסח ברסלב, ער לאזט נישט זיינע חסידים אים פארענטפערן פאר קיין פרייז, א זאך וואס שטערט זייער שטארק זיין קהילה, וועלנדיג ריינוואשן זייער רבי'ן. ער לאזט נישט שרייבן אין די צייטונגען די אנדערע זייט פון די מטבע, און אלע מוזן זיצן שטיל און זען ווי אזוי דער רבי זייערער ליידט יסורים און רדיפות, ואין מושיע להם. זיי ליידן און שווייגן, אפילו זיי האבן וואס צו זאגן אין דעם יעצטיגן פרשה. דאס איז קלאר א זאך וואס העלפט נישט ארויס צופיל דעם בערלאנד, אבער ער שטייט דערויף און באפעלט צו פארמאכן דעם מויל.

בנוסף דערצו: ווער עס קען בערלאנד ווייסט אז אזא מעשה שטייט פשוט נישט אויף אים... מען מאלט אים אראפ כאילו ער האט עס עטליכע מאל געטאן און נאכגעלאפן די סארט זאכן... ס'איז גענצליך נישט אים. אזוי ווי דו זאלסט זאגן אויף טאהשער רבי'ן שליט"א אז ער איז נאכגעלאפן נקיבות... דער איד פלעגט נישט עסן, נישט שלאפן, נישט קוקן, שטענדיג געזעצן אין זיין דירה'לע - ד' על ד' - על התורה והעבודה און נישט געוויסט פון גארנישט. מה עוד אז מען האט קיינמאל נישט געהערט אויף אים אזעלכע זאכן, וואס אויב וואלט ער געווען אזא סארט מענטש, וואלט מען שוין שטילערהייט געשמועסט...

אלזא צי ער איז משוגע צי נישט - קען מען דן זיין, אבער א נואף איז ער זיכער נישט.

עד כאן וואס אן אנהענגער פון ברלנד האט צו זאגן אויף די פרשה.
רעדאגירט געווארן צום לעצט דורך 2 אום מורינו הרב, רעדאגירט געווארן 0 מאל בסך הכל.
קאווע טרינקער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער

טאקע צוליב דעם, ווייל מ'קען "דן" זיין צו ער איז משוגע, איז ער נישט קיין פארגלייך צו טאהש'ע רבי.
די גרויסע קשיא איז, אויב איז טאקע אלץ אן עלילה, וואזשע אנטלויפסטו?
ועוד, אויב איז דא א שמץ אמת און וואס זיינע חסידים זאגן, קען מען פרעגן, לכאורה, אויב די מדינה האט - מיט זיינע מיליאנע געשפרעכן מיט אונטערוועלט עבריינים - נישט געקענט אים כאפן עובר זיין אויף א חוק, מוז דאך זיין אז ער איז גאר א קלוגע איד, אלזא, וואלט ער דאך אוודאי פארמאכט די פענסטער אויך, און זיכער געמאכט אז ס'איז אין רואה.
Under influence
מורינו הרב
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
וְאֶת־הָאֶ֜לֶף
זיך רעגיסטרירט: זונטאג אוגוסט 05, 2012 4:48 pm
האט שוין געלייקט: 108 מאל
האט שוין באקומען לייקס: 311 מאל

שליחה דורך מורינו הרב »

נו קאווע, אלא מאי?

פיר אויס

(אגב; איך לייג יעצט צו נאך א שטיקל וואס איך האב פארגעסן צו שרייבן... פאר די אלע וואס האבן שוין געליינט)
קאווע טרינקער
שריפטשטעלער
שריפטשטעלער

ממילא די קשיא "פארוואס אנטלויפסטו" וואקסט ווי חמץ...

איך זעה דו ביסט נישט רגיל אין שב שמעתתא...
Under influence
פארשפארט